PTT Kargo Ücretleri Ne Kadar?

PTT Kargo Ücreti Ne Kadar? Cep Yakmayan PTT Kargo Fiyatları

Türkiye’nin yerli posta ve telgraf hizmetleri PTT’nin kuruluşu 1840’lara dayanırken, 2004’ten bu yana PTT Kargo olarak lojistik hizmetine de başlamasıyla hem tüketiciler hem de satıcılar hesaplı PTT Kargo ücretleri ile güvenli taşıma hizmeti alabilir. Taşınabilir ürünler konusundaki esnekliği, sigortalama imkanı, yiyecek gönderebilme gibi yönleri sayesinde her zaman tercih edebileceğiniz kargo firmaları arasına girmeyi başarır.

Artan taşıma maliyetleri, ne yazık ki diğer lojistik seçeneklerindeki gibi PTT Kargo fiyat listesinde de güncellemelere neden olsa da, en uygun fiyat veren markaların arasında yer alır. O zaman PTT Kargo fiyatlandırma politikasına dair merak ettiklerinizi yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

PTT Kargo Ücreti Nasıl Öğrenilir?

PTT Kargo ücret hesaplama aracı sayesinde isteyen herkesin detaylı fiyat öğrenmesine imkan tanır. PTT web adresini ziyaret eden kullanıcılar ana sayfa üzerindeki hesaplama aracından gönderi bilgilerini yazarak tahmini ne kadara göndereceğini hesaplayabilir. PTT Kargo fiyat hesaplama aracını kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Öncelikle göndermek istediğiniz eşyanın ölçülerini öğrenmeniz gerekir. Ürünü paketledikten sonra santimetre (cm) cinsinden en, boy ve yükseklik bilgilerini bir kenara not edin. Son olarak da ağırlığını gram (gr) olarak ölçün.
  • ptt.gov.tr adresine giriş yapın. Ardından sayfanın üst bölümündeki aşağıdaki alana “Yurt içi” veya” Yurt dışı” kargo alanına yazarak aracın sağ alt köşesindeki ok işaretli butona basın. Böylece PTT size ön görülen bir fiyat vermiş olur.
ptt-kargo-ucret-hesaplama
  • Ayrıca “Detaylı Gönderi Ücreti Hesapla” kısmından ise; mektup, posta kartı, tebligat, davetiye, telgraf, görme engelliler için yazı gibi birçok matbu evrak gönderim seçeneklerini de kullanabilir, ücretlerini görebilirsiniz.

 

PTT Kargo desi hesaplama yerine eşya ölçülerini yazmanızı ister. Ancak yine de göndereceklerinizin desi bilgilerini öğrenmeniz kargo süreçlerinde fazlasıyla gerekecektir. Desi hesaplamayla ilgili detaylı bilgiyi “Kargo Desi Hesaplama Nasıl Yapılır?” yazısından öğrenebilirsiniz.

PTT Kargo Ücretleri Ne Kadar?

PTT Kargo gönderim ücretini öğrenmek için ana sayfanın en altındaki “Tarifeler” kısmına tıklayabilirsiniz. PTT Kargo ücreti 2024 ve takip eden yıllarda benzin vb. gider kalemleri nedeniyle sıklıkla güncellenmesi nedeniyle net rakam söylemek sağlıklı olmayacaktır. Tarifeler sayfasında ilk sırada “Posta&Kargo” kısmındaki güncel pdf formatındaki fiyat listesini telefon ya da bilgisayarınıza indirin.

Göndermek istediğiniz eşyanın desi bilgisine karşılık gelen tutar yine aynı şekilde tahmini fiyat bilgisi olacaktır. Çünkü kendi hesapladığınız desi değeri ile kargo firmasının ölçüm standartları birbirinden farklı olabilir. Gönderinizin desisi ile ağırlığını mutlaka karşılaştırıp yüksek olanı desi olarak düşünmeyi unutmayın.

PTT Kargo Soğuk Zincir Fiyatları Kaç TL?

Soğuk zincir ürünlerini taşıma hizmeti de sunan PTT ile belirli sıcaklık aralığında muhafazaya ihtiyaç duyan, gıda, aşı, ilaç gibi ürünlerinizi gönderebilirsiniz. Bu ürünlerde PTT Kargo gönderme ücreti de, desi ve ağırlıklarına göre değişir. PTT Kargo ile yiyecek gönderme ücretini web sitelerinde paylaşmamaları nedeniyle 444 1 788 numaralı çağrı merkezine sorabilirsiniz.

Firmanın sunduğu özel paketleme seçeneklerinden birini tercih edebilir, termal poşet, strafor, soğutucu jel torbalar, kuru buz gibi opsiyonları deneyebilirsiniz. Elbette, sıcaklık değişkeninden çabuk etkilenen bu ürünlerin bozulmayacağını hiçbir firma taahhüt etmez.

PTT Kargo Evden Alma Ücreti Nedir?

PTT Kargo posta dışındaki gönderilerde evden alma hizmeti sunmamaktadır. Bu gibi postalarda yalnızca APS kurye taahhütlü postalar için istenebilir.

PTT Kargo Kitap Gönderim Ücreti

Kitap ve benzeri basılı yayınlar için ayrı bir ücret politikası olmayan PTT ile göndermek istediğiniz kitapların ölçülerini ve ağırlıklarını öğrenerek yukarıdaki fiyat listesi linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

PTT Kargo Kapıda Ödeme Ücreti

Kapıda ödeme ücretleri ürünün desi ve ağırlığına göre değişmektedir.

PTT Kargo Sigorta Ücreti

Sigorta ücretleri gönderilerinizin değerlerine göre farklılaşır. Çoğunlukla eşyanın değerinin %0.3’ü alınarak bir sigorta ücreti teklif edilir. Değer konulan ürünün gönderim ücreti ayrıca alınır.

PTT Kargo ile Valiz Gönderme Ne Kadar?

Valizler genellikle dikdörtgenler prizmasına benzeyen eşyalar olduğundan en, boy, yükseklik ve ağırlığını kolaylıkla hesaplayıp, ilgili değere karşılık gelen tutarı görebilirsiniz. Ayrıca valizin boş olup olmaması fiyatı etkileyecektir.

Benzer Blog Yazıları

en hızlı kargo şirketi hangisi
Genel

En Hızlı Kargo Hangisi?

En hızlı kargo hangisi, kaç günde gider? Bu soruların yanıtlarını kesin olarak vermek zor olsa da, tercihlerinizde daha başarılı olmak