Hakkımızda

Teknolojik gelişmelerin, oldukça süratli bir ivme ile büyüyerek hayatımıza dahil olması her sektörde olduğu gibi alışveriş sektöründe de oldukça köklü değişikliklere sebep olmuş ve bizleri daha önce oldukça yabancı olduğumuz bir kavram ile tanıştırmıştır: E-Ticaret!

Günümüzde internetten alışveriş yapmak ya da internet üzerinden bir şeyler satmak neredeyse nefes almak, yemek yemek ya da su içmek kadar sıradan bir hale gelmiş, bu yapısıyla da bir çok şirketin ve sektörün kurulmasına öncü olmuştur. Online alışverişin güvenli bir biçimde gerçekleşmesi, e-ticaret dünyasında bazı unsurlar dahilinde kontrol edilmektedir. Bu unsurlardan en önemli ve en kritik olanı kargo ve gönderim ücretleridir. 

Kargo ücretleri, ürünlere ve hizmetlere yansıttığı doğrudan maliyetler nedeniyle hem alıcılar hem de satıcılar açısından hayati öneme sahip olmaktadır. E-Ticaret sektöründe kargo fiyatları işletmelerin rekabet gücünü, alıcıların ise alım tercihlerini doğrudan etkilediği bilinmektedir. Ürün başına düşen kargo maliyetini gözle görülür biçimde azaltan işletme sahipleri kar oranında önemli bir artış sağlamaktadır.

Türkiye’nin her bölgesine ulaşarak, ürünlerini geniş hedef kitlesine ulaştırmak isteyen e-ticaret işletmelerine bir kargo firması ile anlaşma yapmaları önerilir. Anlaşma sayesinde gönderim ücretleri, normal gönderim ücretlerinin %50’ye varan oranlarda hatta kimi zaman işletmenin hacmine bağlı olarak daha bile yüksek seviyelerde azalmasını sağlamaktadır.

Bu yüzden küçük büyük fark etmeksizin hali hazırda kargo anlaşması bulunan işletmelerin kara geçtiği görülür. Avantajlı kargo fiyatlarıyla satış yapan işletmelerin ücretsiz ya da indirimli kargo etiketleriyle satışlarını ciddi şekilde arttırdığı bilinmektedir.

Peki bir kargo firmasıyla anlaşma yapabilmek için ne gereklidir?

Kargo şirketleri tarafından sunulan anlaşmalar tek bir tip değildir ve işletmeden işletmeye göre kapsamları ve ücretleri farklılıklar gösterebilmektedir. X firmasının aldığı anlaşma kapsamını, sizin almanız mümkün olmayabilir. Bunun için kargo firmalarının inceledikleri ve onay sürecinden geçirdikleri belli başlı bir kaç kriter bulunmaktadır.

Bu kriterler genellikle aşağıdaki gibidir:

  • Kargolarınızın desi miktarı: Şirket hafif ve küçük bir ürün gönderirken az, ağır ve büyük parçalarda ise sizden daha fazla ücret talep edebilir.
  • Taahhüt: Şirket sizden senelik olarak belirli bir miktarda gönderim yapmanızı isteyebilir. Bu rakamın altına düşmeniz durumunda anlaşmanız fes edilip, ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz.
  •  Kargo şubesinin, işletme merkezinize olan uzaklığı: Mesafe olarak merkezinize uzak bir konumda kargo ile anlaşma yapmak, yakın bir mesafede olandan daha pahalıya gelebilir.
  • İade Şartları ve Hasarlı Ürün Durumu: Kargo şirketi iade kargolarınızı karşılamayabilir ya da ürünleriniz hasar gördüğü durumda hasarınızı ödemeyebilir. Bu durumda zarar etmeniz kaçınılmaz olacağı için, anlaşma yaparken kargo şirketinin bu tarz durumlardaki yaklaşımını net bir şekilde öğrenip, sözleşmeye ilave etmeniz gerekmektedir. Maliyeti ve değeri yüksek ürünlere sigorta talep etmeniz (Örneğin cep telefonu), kargo anlaşmanızın fiyatını doğrudan etkileyecektir.


Görüldüğü üzere, e-ticaret sürecinin en problemli ve maliyetli süreçlerinden birisi kargo operasyonları. Bu tarz konular hakkında yeterince bilginiz yoksa veya kargo şirketleri tarafından istenilen şartları karşılayamacak durumdaysanız kargo süreci, işletmenizin en büyük kabuslarından birisi olabilir. Kredili Kargo, tam olarak, bu tarz sorunlara çözüm olabilmek amacıyla BirFatura tarafından piyasaya sürüldü.

Ankara merkezli, lider e-dönüşüm markası BirFatura’nın patentli bir hizmeti olan Kredili Kargo, küçük ve orta ölçekli işletmeler için kargo gönderimi yapabilmenin en avantajlı yoludur. Kredili Kargo sisteminde, kargo şirketleri ile anlaşmayı doğrudan BirFatura yapar ve kargo firmalarından olabilecek en uygun fiyatları sizin adınıza alır. İşletme sahipleri ise gönderimlerini BirFatura anlaşması üzerinden yaparak, gönderim hacimleri düşük dahi olsa en uygun gönderim fiyatlarından faydalanarak rakip işletmelerden avantajlı konuma gelirler.

BirFatura hakkında daha detaylı bilgi almak için linki ziyaret edebilirsiniz: BirFatura – Hakkımızda