Kargo Fiyatı / Kargo Ücreti Ne Kadar?

Kargo Fiyatı / Kargo Ücreti Ne Kadar

Aynı paketi farklı firmalarla değişen kargo ücretleri üzerinden göndermeniz oldukça normal bir durum. Her birinin farklı fiyatlandırma politikası olmasının yanı sıra 1 desi başına verilen fiyatın bile değiştiğini görebilirsiniz. Kargo fiyatları firmadan firmaya değiştiği gibi gönderinin ağırlığı ile boyutlarına, göndereceğiniz yerden gideceği noktaya ve hatta taşıma hizmetinin türüne göre bile farklılaşır. Dikdörtgen biçiminde bir gönderiniz olduğunu varsayalım; evde en-boy-yüksekliğini ölçüp ağırlığını tarttınız. Desi adı verilen hacimsel ağırlığını hesapladınız. O firmanın her desiye karşılık gelen tutarları yazdığı fiyat listesine de bakıp tahminen ne kadara gönderebileceğinizi hesapladınız. Ama evdeki hesap şubeye uymayabilir.

İnternetin ve teknolojinin gelişmesi sayesinde artık lojistik şirketleri kendi web sitelerinde kargo ücret hesaplama araçları geliştiriyorlar. Müşteriler kolaylıkla göndermek istediği yeri ve nereden göndereceğini yazdıktan sonra kargonun boyutlarını ilgili alanlara girerek kargo fiyatını hesaplayabiliyorlar. Bununla birlikte kargo ücretleri 2024 ile birlikte güncellenirken, fiyat değişimleri yıl içerisinde birden fazla kez yaşanabilir. Dolayısıyla yazının devamını okuyarak örneklerle Türkiye’nin en popüler firmalarındaki ücretler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

İçindekiler

Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Kargo ücretleri 2023 ve onu takip edecek yıllar boyunca değişiklik göstereceği bir gerçek. O nedenle kargo fiyat listesi sunmamak daha sağlıklı olabilir. Tercih ettiğiniz firmanın web sitesine tıklayarak veya çağrı merkezine bağlanarak güncel fiyatları öğrenebilirsiniz. Aslında aşağıda bir örnek üzerinden anlatacağımız kargo fiyatı hesaplaması sayesinde örnek gönderinin farklı şirketlerde hangi fiyat ile kargolanabileceğini öğrenmiş olacaksınız. Öncelikle kargo ücreti hesaplamasında lojistik firmalarının neleri göz önünde bulundurduğunu açıklayalım:

  • Kargoları taşıyan araçların fiziki kapasitesi hesaba katılır. Fiziki kapasitenin, tonaj açısından belirli bir sınırlama getirmesi nedeniyle her gönderinin hacim ve ağırlıkları hesaplanarak hangisi daha fazla ise ücret ona göre değerlendirilir.
  • Kargo ücreti, adresten alım-adrese teslim, sigortalı gönderim, sorumluluk belgesiyle gönderim, uzaklık, adresin mobil teslimat alanında olup olmadığı gibi durumlar dikkate alınır.
 

Yani, kargo fiyatı hesaplama araçları yardımıyla ancak tahmini bir tutar hesabı yapabilirsiniz. Akaryakıt fiyat güncellemeleri nedeniyle lojistik sektöründe de yılda birden fazla fiyat değişikliğine gidilebilir. Dolayısıyla gönderinizi ilgili şubeye götürdükten sonra kargo personelinin hesaplaması her zaman daha kesin sonuçlar verecektir. Yine de kabaca fikir edinmenize yardımcı olan fiyat hesaplama araçları her an elinizin altında bulunan pratik bir seçenektir. Özetle gönderinizin hangi ücretle istediğiniz yere gönderileceğini öğrenmek için aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız vardır:

  • Göndereceğiniz konum
  • Gideceği lokasyon
  • Göndereceğiniz şeyin paketlenmiş ağırlığı
  • Paketin en, boy ve yüksekliği

Örnekle açıklamak gerekirse, göndereceğiniz şeyin bir kitap olduğunu farz edin. Zarar görmemesi için ona uygun boyutta hava kanallı bir zarfa yerleştirdiniz. Ardından mezura yardımıyla paketin enini 24 cm, boyunu 15 cm ve yüksekliğini 10 cm olarak ölçtünüz. Ardından paketin hacmini hesaplamanız gerekir; kitap dikdörtgenler prizması şeklinde olduğu için en, boy, yüksekliğini çarparak hacmini hesaplayabilirsiniz.

Yurt içi gönderim olması nedeniyle hacmi 3000’e böldüğünüzde desi değerini bulmuş olursunuz (Detaylı bilgi için “Kargo Desi Hesaplama Nasıl Yapılır?” başlıklı yazıya tıklayabilirsiniz). Sonrasında paketi tartıp ağırlığını 5 kg bulduğunuzu düşünün. Nereden nereye göndereceğinizi de belirledikten sonra bu verileri dilediğiniz firmanın web sitesine girip hesaplama aracını açarak rahatlıkla fiyatını öğrenmek için kullanabilirsiniz. Türkiye’nin güvenilir firmalarından bazılarında bu ölçü ve ağırlıktaki gönderinizi ne kadara gönderebileceğinizi şimdi tek tek inceleyelim:

Aras Kargo Ücret Hesaplama

Aras Kargo fiyat hesaplama özelliği kullanıcıların göndermek istedikleri eşyaların tahminen kaç TL’ye gideceğini kolaylıkla öğrenmelerine yardımcı olur. Aras kargo web sitesine girdikten sonra ana sayfadaki “Ücret Hesapla” butonuna basarak ya da direkt olarak araskargo.com.tr/kargo-ucreti-hesaplama bağlantısına tıklayarak Kargo Ücreti Hesaplama aracına erişebilirsiniz. Yukarıdaki kitap örneğinde paketlenmiş halinin en-boy-yükseklik ölçülerini sırasıyla 24/15/10 cm, ağırlığını ise 5 kg olarak vermiştik. Göndereceğiniz il-ilçenin Ankara-Çankaya, varış yerinin de Denizli-Merkezefendi olduğunu varsayalım. Bu verilere göre aşağıdaki kargo fiyatını bulmak mümkün:

aras-kargo-ucret-hesaplama

Gördüğünüz gibi bu özellikleri taşıyan bir paketin adresten adreste teslim bir standart kargo fiyatı 113.58 TL olarak çıkıyor.

Yurtiçi Kargo Ücret Hesaplama

Yurtiçi kargo web sayfasındaki “Online İşlemler” alanından “Fiyat Hesapla” sekmesine tıkladıktan sonra veya yurticikargo.com/tr/online-servisler/fiyat-hesapla bağlantısından fiyat hesaplama aracını görüntüleyebilirsiniz. Aynı şekilde 24/15/10 cm ölçülerindeki, 5 kg ağırlığındaki kitabın paketlenmiş halinin Ankara-Denizli mesafesinde adresten adrese teslim standart fiyatı aşağıdaki gibi, 240.02 TL olacaktır:

yurtici-kargo-ucret-hesaplama

MNG Kargo Ücret Hesaplama

Gelelim MNG kargoya. MNG’nin de ana sayfasındaki “Ücret Hesapla” bölümünden veya mngkargo.com.tr/ucret-hesapla bağlantısına tıklayarak fiyat hesaplamanız mümkündür. Burada ise örnek kitabın adresten adrese teslim standart fiyatı 174 TL olarak çıkar. Bu araçta taşıma hizmeti türüne göre fiyatı görebilme imkanının sunulmuş olması daha da kolaylık sağlamıştır.

mng-kargo-ucret-hesaplama
mng-kargo-ucret-hesaplama

PTT Kargo Ücret Hesaplama

PTT web sitesine girdiğinizde ana sayfanın ortasında oldukça görünür bir yere yerleştirilen hesaplama aracına tıklayabilirsiniz. Burada sistem sadece yurt içi ve dışı gönderi olarak hesap yapıyor ve konum bilgisi istemiyor. Buna göre örnek gönderinin standart kargo fiyatı 82.50 TL çıkıyor:

ptt-kargo-ucret-hesaplama

ups Kargo Fiyat Hesaplama

ups web sitesine tıklayıp üst menüdeki “ups Online” kısmına gelerek “Yurtiçi Gönderi Hesaplama” bölümünden ya da ups.com.tr/page.aspx?pid=8 linkine tıklayıp fiyat hesaplaması kolaylıkla yapabilirsiniz. Örneğimizin standart gönderim ücreti yakıt ek ücreti ve KDV hariç 149.24 TL şeklinde bulunmuştur.

Bu hesaplamalar size tahmini fiyat bilgisi verir. Sigorta ücretleri, ek ücretler gibi uygulamalar nedeniyle gizli maliyetler çıkarabilir. Yakıt fiyatlarının devamlı artan ivme göstermesi ne yazık ki kargo ücretlerinde de azalmayan bir grafik ortaya çıkmasına neden olur. Bununla birlikte her firmanın kendine özgü lojistik olanaklarının değişkenliği, evde hesapladığınız desi değerine kıyasla daha yüksek ücretler çıkmasına yol açabilir. Ayrıca lojistik firmalarının ölçüm hassasiyetinin daha iyi olduğunu da unutmamak gerekir. Dolayısıyla sizin ölçümünüz ile arasında farklılıklar olması normaldir.

Kredili Kargo’yu tercih ederek Türkiye’nin öncü firmalarıyla daha uygun fiyata kargo gönderebilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları

en hızlı kargo şirketi hangisi
Genel

En Hızlı Kargo Hangisi?

En hızlı kargo hangisi, kaç günde gider? Bu soruların yanıtlarını kesin olarak vermek zor olsa da, tercihlerinizde daha başarılı olmak