Hangi Kargo Firması ile Çalışmalıyım?

Hangi Kargo Firması ile Çalışmalıyım

Anlaşma yapmak için hangi kargo firmasını seçtiğiniz, ürünlerinizin satışını internet yoluyla yapıyorsanız birçok kritik süreci etkileyebilir. Her şeyin dijitalleşmesi ile birlikte satın alma davranışlarının neredeyse tamamı değişen tüketiciler beğendiği ürünlerin bulunduğu mağazayı tercih etmeden önce gözden kaçan pek çok detaya önem veriyor olabilir. Bunlar arasında belki de en can alıcı noktalardan biri kargo operasyonlarında yaşananlardır. Bundan dolayı genellikle mağazalar “Hangi kargo şirketi daha iyi?” veya “”Hangi kargo firması daha hızlı?” bu kriterleri tam olarak karşılayan firmalara yöneliyor.

e-Ticaret web sitesi, sosyal medya, pazar yeri ya da diğer çevrimiçi platformlarda ürünlerinizi online satarak hedef kitlenize ulaştırmayı hedefliyorsanız anlaşmalı kargonuzun müşteri memnuniyetini sağlayabiliyor olması hayati önem teşkil eder. Bununla birlikte hangi kargo en ucuz gönderim ücretini sunuyorsa onu tercih etmeniz kar marjını artırsa da operasyonel taşıma standartları bakımından konuya yaklaşmak daha memnun müşteriler kazanmanıza yardımcı olabilir. Bu amaçla yazının devamında çalışacağınız kargo firmasını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği, iyi bir kargo şirketinin özelliklerinin neler olduğu ve müşteri memnuniyetini ilke edinmiş örnek isimlere yer verdik. 

İçindekiler

Kargo Firmasının Müşteri Memnuniyetine Etkisi

Türkiye’de e-ticaret sektöründeki yükselen pazar hacmi taşımacılık hizmeti alma oranlarında ciddi artışlar görülmesine elverişli ortam hazırlarken kargo sektöründe yüksek miktardaki nakliye ihtiyacı hem kargo firması sayısında yükselişe hem de firmaların hizmet kalitesini oldukça geliştirmesine yardımcı olmuştur. Bununla birlikte en iyi kargo şirketi anket ve geniş katılım ile yıllık olarak kullanıcılar tarafından oylanabilir. 2019 yılında kargo firmalarının müşteri tercihlerini nasıl etkilediğine yönelik yürütülen bir anket sonucuna göre firma itibarı ve hızlı teslimat faktörlerinin kullanıcı tercihlerini değiştirdiği istatistiksel olarak oldukça anlamlı bulunmuştur.

e-Ticarette kargo operasyonları siparişin geldiği andan itibaren depo yönetimi, tedarik, paketleme, nakliye ve teslimat gibi çok geniş bir süreci kapsar. Ancak kargo firması tarafından teslim alındığı zaman dilimi ve sonrasının da azımsanmayacak biçimde belirleyici olması yapılan araştırmalarla da desteklenir. Yani siz çok iyi satış hacmi elde etme, marka bilinirliği gibi tüm koşulları sağlamış olsanız bile bu süreçte yaşanan aksaklıklar bir sonraki siparişte tercih edilmemenize sebep olabilir. Tam burada “Türkiye’nin en büyük kargo şirketi hangisi?”, “En güvenilir kargo hangisi?” sorularının yanıtları doğrultusunda hareket etmeye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kargo Firması Seçerken Hangi Özelliklere Bakmalısınız?

Hangi kargo daha iyi ya da hangi kargo daha hızlı araştırırken dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar olmasının yanı sıra iyi kargo şirketi nasıl olmalı diyenler için işletmenizin gönderim işlemlerini başarıyla yönetebilen ve işletmenizin taşıma ihtiyaçlarını ideal düzeyde karşılayabilen firmalar size en uygun alternatif olabilir. Kargo operasyonlarının minimum aksaklıkla sürdürülebilir olması, —-ister e-ticaret web sitesi aracılığıyla ister pazar yerlerinden satış yapıyor- olun online mağazanızın öne çıkması, mağaza puanı artışı ve dolayısıyla müşteri memnuniyetini mümkün olduğu kadar artırmaya yardım eder. Anlaşmalı kargo sürecinde ihtiyacınız olan bilgilerin bulunduğu “Online Satış Kargo Anlaşması Rehberi” adlı yazımıza göz atabilir, henüz bir firmayla mutabakata varmadıysanız aşağıdaki özellikler doğrultusunda kararınızı netleştirebilirsiniz:

Markalaşmış Kargo Firmaları – İsim yapmış kargo firması olması çok iyi hizmet sunacağı anlamına geliyor olmasa da tüketicilerin bilinir firmaları daha çok tercih etmesi ve güven duyuyor olması mağazanızdan alışveriş yapmaya teşvik edebilir. Birçok kişinin çoğunlukla çevresinin referansı üzerine markalara yönelim göstermesi kargo şirketleri için de geçerli olabilir. Ancak burada seçtiğiniz kargo firmasının kullandığı teknik donanımı da dikkate almanız da önemlidir. Bu nedenle kullandığı yazılım, ödeme kolaylıkları sunması, web sitesinde SSL sertifikasının varlığı gibi detayları da öğrenebilirsiniz.

Yeterli Şube ve Personel Sayısı – Türkiye’nin her yerine ulaşmayı hedefliyorsanız geniş hizmet ağı ve şube dağılımın çok olması gerekir. 81 ilin tamamında şubesi bulunan kargo firmaları arasından size uygun olanı seçebilirsiniz. Ayrıca yaygın hizmet sunan firmalarda personel sayısının da yeterli olması paketlerin taşınması sırasında iş yükünü azaltacağından hasar durumlarının da düşmesine dolaylı olarak etki edebilir. Bununla birlikte her ilde yer alan ilçelerin tamamına erişim sağlaması bakımından şube sayısı arttıkça mobil bölge hizmeti azalacağından gönderiler merkeze uzak ilçelere daha hızlı ulaşabilir. Yani daha az maliyetle bu gibi bölgelere daha iyi hizmet sunarlar.

Kargo Şubesinin Ürünlerinize Olan Uzaklığı – Belki de en önemli nokta ürünlerinizin nerede bulunduğudur. Siparişlerin depo veya ofisinizden çıkış yaptığı konuma en yakın olan şube işlerinizin maksimum hıza ulaşmasını direkt olarak etkiler. En iyi kargo şirketi şubesi ofisinize uzak ise bu seçeneği elemek durumunda kalabilirsiniz. Bulunduğunuz lokasyonda görevli olan kargo personeli günün belirli zamanlarında mağazanıza gelebileceğinden yakın olması gerekir. Ayrıca siparişlerin daha hızlı gitmesi için bazen sizin ya da ilgili personelinizin de paketleri şubeye teslim etmesi gerektiği zamanlar olabilir.

Anlaşmalı Kargo Desi Fiyatları – Her firmanın farklı fiyat politikası olduğundan anlaşmalı kargo fiyatları şüphesiz en bağlayıcı noktaların başında gelir. Bu kısım hem gider kalemlerini etkilerken hem de siparişlerinizin ücretsiz kargo, x TL üzeri ücretsiz gönderim ve tahsilatlı gönderim tutarlarını etkiler. Satışını yaptığınız ürünlerin paketlenmiş halinin kapladığı ölçüleri belirleyerek bu değere en uygun fiyatı sunan kargo şirketini seçebilirsiniz. “Desi Nedir, Nasıl Hesaplanır?” başlıklı içeriğimizi inceleyerek ürünlerinizin desi hacmini hesaplayabilirsiniz.

Kargo Firması Seçerken Neleri Yapmamalısınız?

Anlaşmalı kargonuzun hangisi olacağını belirleme süreci biraz vakit alsa da neleri yapmadan ilerlemeniz gerektiğini bilmeniz daha kolay karar vermenize katkı sağlar. e-Ticaret kargo gönderimi müşteri servisi, nakliye ve lojistik aşamalarından oluşan bir döngüden oluşur. Ayrıca kargo operasyonlarının kolay takip edilebilir olduğu firmalar operasyonel taşıma standartlarına sahip olmakla birlikte siparişlerin hızlı, hasarsız ve en uygun fiyattan gönderilebilmesini mümkün kılar. Dolayısıyla mutabakata varmadan önce firmanın tüm hizmetlerini iyice analiz edip artı ve eksilerini detaylı konuşarak sözleşme yapmalısınız. Bu bağlamda anlaşmalı kargo seçiminde olmaması daha iyi olabilecek noktalar aşağıdaki gibidir:

Aynı Anda Birden Çok Kargo Firması ile Anlaşmak – Sipariş sayfasında birden fazla kargo seçeneği sunmanız tüketiciler tarafından oldukça opsiyonel ve cazip dururken maliyet açısından zararlı olabilir. Kargo şirketleri eskiye kıyasla artan iş yükü nedeniyle çalıştığı işletmeler konusunda daha seçici olmaya başlamıştır. Bunun en büyük nedeni aylık hatta günlük gönderi hacmi daha fazla olanları tercih etmeleridir. Sayıca çok fazla sipariş gönderen e-ticaret sitelerine daha düşük fiyat avantajı sunulabilir. Birden fazla firmayla anlaşma sağladığınızda bu miktar bölüşüleceğinden fiyat indiriminden faydalanamayabilirsiniz. Maliyetlerinizi artırmamak adına tek firma ile çalışmanız maddi yönden olumlu etki yapabilir.

Kargoların Alındığı En Geç Saate Dikkat Etmemek – Her firmada kargo personelinin müşterilerine geldiği belli saatler ve ofisten alım yaptığı en geç zaman dilimi vardır. Buna ek olarak saat geç olunca kendiniz de götürseniz sisteme girilip kamyona yüklendiği saat sınırlaması da buna dahildir. En iyi kargo firmaları içerisinde çalışma saatleri çok farklı olanlar bulunmasa da en geç kargo alım saati farklılık gösterebilir. Dolayısıyla aynı gün kargo avantajı sunuyorsanız bu saatin maksimum olduğu seçenekte karar kılmak mesai saatlerinin sonuna doğru verilen siparişlerin hızlı çıkmasını kolaylaştırmak için çok önemlidir.

Anlaşmalı Fiyatların Belli Şubelerde Geçerli Olması – Her şubeden gönderim olanağı bulunmayan firmalar ile çalıştığınızda anlaşmalı kargo kodu her zaman geçerli olmayabilir. Yani bazı şubelerden sözleşmenizdeki desi fiyatları ile kargolama yaparken hepsinde aynı avantajdan yararlanamayabilirsiniz.

Anlaşmalı Kargonuz ile İletişimin Yalnızca Şubeden Gerçekleşmesi – Şube çalışanlarıyla iletişim halinde olmanız sorunların hızlı giderilmesinde çok önemli bir avantajdır. Sadece merkez ile görüşebildiğiniz kargo firması ciddi aksaklıkların oluşmasına neden olabilir.

Kapıda Ödeme Hizmeti Vermemesi – Kapıda ödeme siparişleri riskli olabileceği gibi sürekli takip gerektirir. Öte yandan yeni kurulan bir web sitesi üzerinden satış yapıyorsanız kullanıcıların güven duyma süreci tamamlanana kadar kapıda ödeme siparişlerini tercih etmesi doğal bir durumdur. Ön ödeme seçeneklerinin yanında hiç gerek duyulmasa bile opsiyon olarak kapıda ödeme seçeneğinin bulunması da gerekebilir. Bu bağlamda uygun fiyat sunuyor diye kapıda ödeme sistemi tam gelişmemiş ve size çelişkili gelen kargo şirketlerini tercih etmemek olası problemleri en aza indirir.

Seçenekler Arasında Hangi Kargolar Var?

İşletmenize en uygun kargo hangisi 2022 yılı verilerinde de çok büyük değişiklikler göstermemekle birlikte kullanıcı değerlendirmelerine baktığınızda marka haline gelmiş kargo firmaları öne çıkar. Gerek pandemi dönemindeki büyüyen alışveriş hacmi gerek taşımacılık hizmetine kurumsal bakış açısını ilke edinme bakımından kullanıcıların en çok tercih ettiği isimler arasında ilk sıralarda çok farklılaşma olmadığı görülür. Birbirleriyle rekabet içerisinde olan kargo firmaları daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla iyi bir performans sergiler. Bununla birlikte hızla artan online siparişlere yetebilecek desteği sunması açısından seçeneklerin çoğalması yoğunluğu dengelemek için gereklidir.

Hangi kargo firması daha iyi şeklinde araştırma yapacak olursanız Aras, MNG, UPS gibi köklü isimlerin sıralama kaybetmediğini aynı zamanda Gelal, Sendeo gibi kısmen daha sonra kurulmuş, yeni nesil taşımacılık anlayışıyla hareket eden ve hızlı gelişen markaların da eklendiğini görebilirsiniz. Ayrıca bireysel kargo anlaşması yapabileceğiniz Kredili Kargo sistemini kullanarak şirket olmadan, vergi levhasız ve sözleşmesiz bakiye paketleri satın alabilir, kargo anlaşması probleminden kurtulabilirsiniz. e-Ticaret kargo anlaşması yaparken firmaların ne gibi özelliklerine dikkat etmeniz gerektiğine yardımcı olması için önde gelenleri sırasız olarak kısaca tanıyalım:

Aras

en iyi kargo şirketi hangisi

Türkiye’nin belki de en eski ve köklü taşımacılık şirketlerinden biri olan Aras, 1979 yılında Celal Aras tarafından kurulduktan sonra asıl faaliyetlerine 1989’da başlamıştır. 81 ildeki 846 şubesiyle hizmet veren Aras Kargo anlaşma yapmak için uygun alternatiflerin başında gelir. En iyi kargo şirketi anketlerinde de üst sıralarda yer almasıyla dikkat çeker. Memnuniyet ile şikayet oranlarının yüksekliğinin benzer olmasına rağmen 30 yılı aşkın tecrübesiyle her zaman en çok tercih edilen firma olma özelliğini göstermeyi başardığı söylenebilir. Müşterilerinizin güven duyabileceği bir seçim olabileceği gibi sunduğu hizmetlerle de onları memnun edebilir.

Aras Kargo operasyonel taşıma standartlarını gereken seviyenin de üzerine çıkararak standart ve mobil sevkiyat sistemini oldukça geliştirmiştir. Bu sayede daha hızlı sevkiyat yapılmasına imkan tanırken aynı zamanda zamanın daha etkin kullanılmasını da sağlar. Yüksek adette kargo sevkiyatını hiç zorlanmadan gerçekleştirebilen Aras müşterilerinin mesai bitimine kadar işlem yapabilmesini de mümkün kılar. Müşteri İşletim Sistemi (MİS) adını verdikleri kullanımı kolay yönetim paneli ödeme, kayıt, takip, raporlama gibi işlemlerin zorlanmadan yapılmasını sağlar. Cari hesap takibini rahatlatan sistem e-ödeme özelliği sayesinde hem hızlı tahsilat hem de havale, çek, mobil pos, nakit gibi kolaylıklar sunar.

MNG

En hızlı kargo firması hangisi

2003 yılında MNG Holding bünyesinde kurulan MNG 800’den fazla şubesiyle yine yaygın hizmet ağına sahip kargo firmaları arasındadır. Birçok yenilikçi kampanya ile uygun fiyat seçenekleri de sunabilen MNG gönderim hizmeti bakımından kaliteyi ön planda tutar. MNG’yi seçmek isterseniz e-ticaret sektöründe sık tercih edilen isimlerin başında olduğu için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Farklı ambalajlama seçenekleri de sunan firma ile ambalaj çeşitlerini toplu alma imkanı da bulabilirsiniz. Ayrıca airbox, hava kabarcıklı zarf, geri dönüştürülebilir malzemelerden elde edilen doğa dostu koliler içerisinde ürünlerinizi gönderebilirsiniz.

UPS

hangi kargo firması daha iyi

Amerikan menşei bir şirket olan UPS (United Parcel Service), Ünsped tarafından distribütörlüğünün alınmasıyla 1988 yılında Türkiye’de de hizmet vermeye başlamıştır. 260’dan fazla şubesi bulunan UPS Türkiye’nin birçok bölgesine sorunsuz teslimat gerçekleştirir. Özellikle evrak, elektronik eşya gibi değerli ürünlerin gönderiminde ilk sıralarda tercih edildiği görülür. Dolayısıyla bu tip ürünler için de UPS anlaşmalı kargo iyi bir alternatiftir. Raf sistemiyle donatılan araçlarıyla oldukça güvenli taşımacılık hizmeti vermesinin yanı sıra alıcılara gönderim sırasında 4 farklı seçenek sunması sayesinde istedikleri teslim alma saatlerini seçmelerini ve ertelerini mümkün kılıyor.

Gelal

En hızlı kargo firması
Taşımacılık sektörüne yeni bir soluk getiren Gelal kargo son yılların favori taşıma şirketlerinden biridir. Dolayısıyla “Gelal kargo nedir?” sıklıkla merak konusudur. Gönderilen paketleri aynı yöne giden taşımacılar vasıtasıyla gönderen Gelal mobil uygulaması üzerinden tüm işlemler kolaylıkla yapılır. Göndericiler ve taşımacılar telefon numaraları gözükmekden rahatlıkla iletişim kurabilirken yol boyunca gönderiler canlı takip edilebilir. Eşyaların boyutlarına göre araç seçimi, evcil hayvan taşıma, sigortalı gönderi, gün içi kargolama özellikleriyle öne çıkar.

Sendeo

hangi kargo şirketi daha iyi

En yeni kargo firmaları arasında dikkat çeken Sendeo kargo 81 şehirde 1382 teslimat noktasıyla hizmet verir. Hızlı gelişim grafiği göstermesinden dolayı ilk kez karşılaşan kişiler “Sendeo kargo nedir?”, “Sendeo kargo güvenilir mi?” sorularını sıklıkla araştırabilir. Koç Holding bünyesinde faaliyet göstermekle birlikte avantajlı fırsatlar sunan kampanyaları ile müşterilerine kolaylıklar sağlar. Şube yerine dağıtım merkezi sistemiyle çalışan Sendeo’nun fiziksel lokasyonları yoktur. Şu anda yalnızca kurumsal müşterilerinin adreslerindeki gönderileri almasına ek olarak kalabalık saha operasyon ekibiyle çalışması sayesinde web siteleri üzerinden en yakın teslimat noktası seçilebilir.

Benzer Blog Yazıları

en hızlı kargo şirketi hangisi
Genel

En Hızlı Kargo Hangisi?

En hızlı kargo hangisi, kaç günde gider? Bu soruların yanıtlarını kesin olarak vermek zor olsa da, tercihlerinizde daha başarılı olmak