Online Satış Kargo Anlaşması Rehberi

kargo anlaşması nasıl yapılır

İçindekiler

Ürünlerinizi online satış yoluyla hedef kitlenize ulaştırmayı planlıyorsanız ilk düzene girmesi gereken kısım hiç şüphesiz ki kargo süreçleridir. İster e-ticaret web sitesi sahibi, ister çeşitli şekillerde bireysel sipariş alıyor olun uygun fiyatlı kargo gönderim yöntemlerinden size ya da işletmenize en uygun olanı belirlemeniz gelirinize oldukça olumlu yansıyacaktır. Ucuz kargo gönderme yöntemleri içerisinde en sık kullanılan kargo anlaşması elbette ilk deneyeceğiniz alternatif olacağı için kargo şirketleri ve ücretlerini gözden geçirmelisiniz.

Satış stratejisi gereği müşterilerinize “Aynı Gün Teslimat”, “24 Saatte Kargo”, “Ücretsiz Kargo” gibi avantajlar sunmadan önce hem siparişlerinizi sabit fiyat üzerinden göndermeyi garantilemeli hem de ürünlerin çıkışının yapılacağı lokasyona göre gönderim operasyonlarını düzenlemelisiniz. İşte tam bu noktada ihtiyaç duyduğunuz zaman hızlıca göz atabileceğiniz bir rehber hazırladık. Tam olarak “Kargo anlaşması nedir?”, “Kargo şirketleri ile anlaşma nasıl yapılır?”, kargo anlaşması yapmadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Kargo Anlaşması Nedir, Neden Önemli?

Kargo firmaları ile anlaşma, pazar yeri veya e-ticaret siteleri üzerinden satış yapan işletmelerin ortalama gönderi hacmi baz alınarak yapılan sözleşmedir. Seçtiğiniz firmanın ilgili şubesi ile genellikle 6 ya da 1 yıllık sözleşme imzalanır. Sözleşme bitimi yenilenmesi veya feshedilmesi ile devam eder. Günlük sipariş çıkış sayısını ve gönderilen ürünlerin ölçülerini firmaya bildirdiğinizde desi hesaplaması yaparak size özel bir sabit fiyat listesi sunar. Eğer uygunsa istenen evraklar ile başvurmanız halinde kargo anlaşması yapmış olursunuz. Ardından işletmenize tanımlanan kullanıcı adı, gönderici kodu gibi şirket bilgilerinin bulunduğu profil hesabı oluşturulur.

Kargo anlaşması yapmadığınızda ise her gün sipariş alıyor ve gönderim sağlıyorsanız desi başına fiyatlar şirketin standart fiyatları üzerinden olacağından dolayı giderlerin aşırı artışı ile sonuçlanabilir. Bu nedenle en iyi seçenek kargo anlaşması olabilir. Kurumsal kargo anlaşması yapmak gönderim maliyetlerini düşürmek, operasyon süreçlerinde müşterileriniz üzerinde kurumsal intiba bırakmak ve iade/değişim süreçlerinde müşterilerinize kolaylık sağlamanız bakımından önem teşkil eder. 

Kargo Anlaşması Nasıl Yapılır?

“Kargo şirketleri ile nasıl anlaşma yapılır?” sorusuna verilecek yanıt oldukça kısadır. Kargo anlaşması yapmak için gerekenleri bir araya getirip teslim etmeniz gerekir. Ayrıca çıkışı yapılacak ürünlerin boyutları ve hacmine göre belirlenen desi hesaplaması yapıldıktan sonra günlük kargo sayısı da hesaba katılarak firma ile aranızda hazırlanan sözleşmeye eklenir. Bu aşamalar şirketlerin çoğunda benzer gerçekleşir. Ürünleriniz nerede bulunuyorsa en yakın şubeyi tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Tüm Türkiye’ye gönderim yapıyorsanız iyi hizmet veren ve çalışma ağı en geniş firmaları seçmeniz yararınıza olabilir. Aras, Mng, Gelal, Sendo ve Ups kargo anlaşması yapılacak uygun şirketlerden bazılarıdır. Çoğunlukla kargo anlaşma şartları da benzerlik göstermesinin yanı sıra taşınması yasaklı, kısıtlı ve farklı ücrete tabi tutulan ürünler de olduğundan dolayı bazen değişikliklerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle Aras kargo anlaşması nasıl yapılır ya da Mng kargo anlaşma yapmak için neler ister gibi sorulara verilecek yanıtlar çok çeşitli olabilir. İstenen belgelerin de bazı şirketlere göre değişiklik göstermesiyle genel başvuru sırasında kargo ile anlaşma yapmak için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Şirketinize ait vergi levhası
  • İmza sirküsü
  • İmza sirküsünde yer alan kişinin kimlik fotokopisi
  • Faaliyet belgesi,
  • Ticaret sicil gazetesi

Kargo Anlaşması Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Sipariş başına düşen gönderim masraflarını düşürmeye yardımcı olan kargo anlaşmaları kısmına geçmeden önce ürünlerinizin niteliği, bulunduğunuz konum, anlaşma şartları gibi özellikleri göz önünde bulundurmanız hangi kargo şirketini seçeceğinizi kolaylaştırabilir. Siparişlerin gönderileceği konumun yakınlarındaki seçenekleri değerlendirmeniz en doğrusu olabilir. Ayrıca firmanın sağladığı koşulların uygunluğunu detaylı analiz etmek, istenmeyen durumların yaşanmasının önüne geçer. Bununla birlikte müşteri memnuniyeti açısından kargo süreçlerini iyi yönetebilmek ve web sitenizdeki kargo sürelerine bağlı kalmak amacıyla kargo anlaşması yaparken aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz:

  • Ürünlerin gönderiminin yapılacağı ofis ya da deponun konumuna yakın şubeleri olan kargo şirketlerini seçin. Daha uzak yerleri tercih ederseniz öngörülen ücretlerde artış görülebilir.
  • Koli, paket gibi ambalajlama koşullarını netleştirip bir standart oluşturmaya çalışın. Her ürün için ağırlık ve hacim bilgilerine dayanan desi fiyat hesaplamasını yapın.
  • Taşıma esnasında gerçekleşen hasarlı ürün durumlarında firmanın size öngördüğü önlemlerin neler olduğunu iyi anlayın.
  • Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen yeni yürürlüğe göre iade şartlarında tüketicilere yönelik ciddi değişiklikler yapılacak olsa da müşterilerinizin siparişlerini iade etme durumlarında kargo ücretini karşılayıp karşılamadıklarını öğrenin.
  • İstediğiniz zaman şirket değişikliği yapmanızı mümkün kılmak adına belli bir süreyi taahhüt ettiğiniz sözleşmeleri tercih etmeyin.

Kargo Anlaşması Olmadan Yararlanabileceğiniz Alternatifler

Anlaşma şartları gereği sadece şirketler kullanıcı olabilmektedir. Bu nedenle e-ticaret pazar yeri ya da web sitesi üzerinden satış yapmıyorsanız şirkete dair bir vergi levhası göstermeden kargo anlaşması yapamayabilirsiniz. Yaşanan bir diğer problem de şirketinize ait web sitesi günlük belli bir gönderim hacmine ulaşmadan sözleşmedeki fiyatlardan kargolama yapmanız zorlaşabilir veya öngördüğünüz sayıda göndermediğiniz için sözleşmeniz otomatik sonlanabilir. Dolayısıyla her şeyin dijitalleşmeye başlamasıyla bu gibi durumlara birçok çözüm üretilmiştir.

Bunlardan biri e-ticaret entegrasyonu hizmeti veren kuruluşların var olan anlaşmalarından faydalanmak olabilir. Bir diğer seçenek sie belirli paket ödemelerine dayalı yöntemler ile bazı kargo şirketleriyle sizin adınıza anlaşmış özel entegratörler sayesinde sadece bakiye satın alarak ve şirket olmadan kargolarınızı uygun fiyata gönderebilirsiniz. BirFatura’nın patentli hizmeti olan Kredili Kargo sisteminde ise seçeceğiniz bakiyelerden birini satın alarak hem sözleşmesiz hem de şirket sahibi olmadan üyelik panelinden ücretsiz kayıt olup kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları

en hızlı kargo şirketi hangisi
Genel

En Hızlı Kargo Hangisi?

En hızlı kargo hangisi, kaç günde gider? Bu soruların yanıtlarını kesin olarak vermek zor olsa da, tercihlerinizde daha başarılı olmak