Yurtdışı Kargo Takip için Hızlı ve Güvenilir İpuçları

Uluslararası Gönderilerinizi Yurtdışı Kargo Takip Numarasıyla İzleyin
Ülke dışına gönderdiğiniz kargoların nerede sandığınızın aksine o kadar da göz korkutucu değil. Elbette kilometrelerce uzaklara giden paketin akıbetini öğrenebilirsiniz. Eskiye kıyasla yurtdışı kargo takip, güvenilir lojistik firmaları sayesinde pratik bir işlem. Gelişen teknoloji, internet, artan kargo ağı, sınır kavramını gerçekten aşarak dünyayı küçücük bir alan haline getiriyor. O zaman siz de yurt dışından gelen kargolar nasıl takip edilir, yurtdışına gönderdiğim kargo nerede diyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

İçindekiler

Yurtdışı Kargo Takip Nasıl Yapılır?

Yurtdışı kargo takibi yapmak, artık çok kolay; gördüğünüz üzere yurt içi gönderilerden hiçbir farkı yok. Yurtdışı kargo takip sorgulama ekranına, yurtdışı kargo takip numarasını yazarak nerede olduğunu dakikalar içerisinde öğrenebilirsiniz. Ayrıca SMS, e-posta, telefon gibi kanallardan bilgi verilme ihtimali oldukça yüksek. ups, DHL, PTT gibi firmalardan oluşan seçenekler takip sistemini son derece geliştirmiş gözüküyor. Yurt içi gönderiler için “Kargo Takip Etme Rehberi” içeriğini okuyarak fikir edinebilirsiniz. Yurtdışına kargo gönderdikten sonra aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli:

  1. Kargo firmasının web sayfasına tıklayın

Gönderinin hangi firma tarafından taşındığını biliyorsanız, adını hemen Google’layın; bilmiyorsanız göndericiyle vakit kaybetmeden iletişime geçmelisiniz.

     2. Takip numarasını öğrenin

Kargonuzun takip numarası eğer göndericiyseniz tarafınıza çabuk iletilir, aksi ise göndericiden talep edebilirsiniz.

     3. Sayfadaki kargo takip ekranını görüntüleyin

Sayfa üzerinde mutlaka “Takip Et”, “Kargom Nerede” vb. ifadeler yazılı alanlar vardır; böyle bir şey görür görmez oraya tıklayın.

      4. Takip numarasını ilgili alana yazın

Takip numarasını yazabileceğiniz boş bir alan sizi karşılayacaktır; hemen numarayı yazıp altında “Takip Et” vb. butonlara basın.

      5. Gönderinin ne durumda olduğunu öğrenin

Karşınıza paketin hangi saat dilimlerinde nerede olduğunu belirten bir sayfa görürsünüz.

     6. Durum güncellemelerini takip edin

Bu sayfa paket yer değiştirdikçe güncellenecektir.

Unutmayın ki kargo firmalarının web siteleri ve takip sistemleri farklı olabileceği için süreç değişiklik gösterebilir. Kargo firmasının özel yönergelerine uymak ve uygulama vb. araçlarından yararlanmanız son derece olacaktır. Ayrıca, bazı kargo firmaları uluslararası gönderilerde işbirliği yapabilir, dolayısıyla yalnızca yerel kargo firmaları ve taşıyıcılar arasında takip bilgileri paylaşılabilir.

Bu durumda, kargo takibi için takip numarasını veya kimlik numarasını kullanabilirsiniz. Kayıp/hasar durumları olduğunda ne yapmanız gerektiğini “Kaybolan Kargo için Süreç Nasıl Yürür?” başlıklı yazıdan öğrenebilir; değerli gönderilerinize sigorta da yaptırabilirsiniz; “Sigortalı Kargo Nedir, Ne İşe Yarar?” hemen tıklayın.

Aşağıda örnek olarak bilinen ve güvenilir firmaların takip sistemlerinin nasıl olduğunu görebilirsiniz:

ups Yurtdışı Kargo Takip Nasıl Yapılır?

ups Kargo kullanıcılarına yurtdışı gönderilerini takip etmeyi kolaylaştıran ups.com.tr/gonderi_takip.aspx aracını sunar. Bu linke tıkladıktan sonra takip kodunu yurtdışı alanına yazarak “Ara” tuşuna basın; böylece bir ya da daha gönderinin durumunu takip edebilirsiniz.

PTT Yurtdışı Kargo Takip Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin TC Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, kargo hizmeti vermeye başlamasıyla birlikte tüketici ve işletmelerin lojistik sürecine destek olmaktadır. PTT web sayfasına girerek veya direkt olarak gonderitakip.ptt.gov.tr/ web adresine tıklayarak kargonun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

DHL Yurtdışı Kargo Takip Nasıl Yapılır?

Dünya lojistik devi DHL ile diğer ülkelere gönderdiğiniz kargoların takibini de web sitesi üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. dhl.com/tr-tr/home.html adresine giriş yapın ve takip numaranızı yazın.

Yurtiçi Gönderilerinizde Kredili Kargo’yu Tercih Edin

ups, Yurtiçi, Aras, MNG, Sendeo gibi güvenilir kargo firmalarıyla ve sabit fiyatlarla sözleşmesiz, taahhütsüz kargo gönderin. 

Ücretsiz kayıt olup dilediğiniz paketi seçmeniz yeterli!

Benzer Blog Yazıları

en hızlı kargo şirketi hangisi
Genel

En Hızlı Kargo Hangisi?

En hızlı kargo hangisi, kaç günde gider? Bu soruların yanıtlarını kesin olarak vermek zor olsa da, tercihlerinizde daha başarılı olmak