Trendyol Kargo Ücreti Nasıl Öğrenilir?

Trendyol Kargo Ücreti Ne Kadar? Trendyol Kargo Fiyatları Güncel Bilgiler

Türkiye’nin en fazla kullanıcı kitlesine sahip e-ticaret platformu Trendyol, hem alışveriş yapanlara hem de satıcılara rakipsiz seçenekler sunuyor. Trendyol kargo ücretleri ile de mağazalarının bütçelerini önemsiyor. Ülkenin güvenilir ve popüler firmaları arasından anlaşmalı kargo alternatifleri sunan web sitesinde satıcı hesabı olan işletmeler arzu ederse kendi anlaşmalarıyla da siparişleri gönderebilir.

Aras, MNG, PTT, Yurtiçi, Sendeo, TEX, Sürat gibi lojistik şirketlerinin yanı sıra Horoz, Ceva, Borusan gibi yüksek desiye sahip ürünlerin taşınmasında kaliteli hizmet sunuyor. Dolayısıyla Trendyol’da mağaza açtığınızda 10 farklı kargo firmasıyla anlaşmalı fiyatlar üzerinden gönderim şansı yakalayabilirsiniz. Trendyol’da mağaza açmak isteyen ve mağazası olan okurlarımız için hazırladığımız yazının devamını okuyarak güncel Trendyol kargo fiyatları 2024 ve Trendyol Barem uygulaması hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

İçindekiler

Trendyol Kargo Ücretleri 2024

10 desiye kadar olan fiyatları aşağıdaki tablodan inceleyebilir, devamını buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Fiyatlar ve desi hesaplamasıyla ilgili bütün bilgileri satıcı paneline girdikten sonra üst menüde yer alan “Sipariş&Kargo” sekmesinde açılan “Kargo İşlemleri” sayfasında bulmanız mümkündür.

Fiyatlar benzin artışları, diğer maliyetler gibi nedenlerle yıl içerisinde birden fazla kez anlaşmalı lojistik şirketleri tarafından güncellenebileceği için Trendyol’a değişiklik yapılır yapılmaz yansıtılır. Aşağıdaki fiyatlara %20 KDV ile ek bedeller dahil değildir:

trendyol-kargo-ucretleri-2024
  • Yukarıdaki tutarlara; %20 KDV tutarı, Ceva, Horoz, Borusan haricindeki firmalarla gönderimlerde ağır kargo taşıma, dağıtım alanı dışındaki lokasyonlar, alıcıya teslim edilmeyen gönderilerin tekrar sevki, başarısız teslimatlar, yüksek kata çıkarmada personel desteği, pakete bölme gibi işlemlerde alınan ek ücretlerin dahil olmadığını unutmamak gerekir.
  • Ayrıca 30 desi üzerinde çok ağır gönderileriniz varsa ve Borusan, Horoz veya Ceva ile göndermek isterseniz firmanın kargo şubesiyle ilgili fiyatta mutabık kalmanız istenir.
  • Barem Destek uygulamasına dahil olmaya uygun, barem altında kalan siparişlerde ise desi fiyatları yerine belirlenen sınır fiyatlar geçerli olur.

Trendyol Kargo Barem Destek Nedir?

Trendyol kargo ücretlerini düşürmeye destek olan Trendyol kargo barem destek sistemi, Trendyol’un anlaşmalı kargo seçeneklerini tercih eden satıcıların yararlanabileceği bir uygulamadır. Dolayısıyla kendi anlaşmalı kargo firması ve fiyatları ile çalışan satıcılar için geçerli değildir.

Sipariş tutarı belirli bir sınırın altında kalan siparişlerde, içindeki ürün sayısı dikkate alınmaksızın daha uygun fiyatlarla gönderim şansı sunulur. Ancak siparişi bölerek ayrı göndermek isterseniz bölünen ürünlerden biri barem sınırı altında kalıyorsa barem uygulamasına dahil olabilirken diğeri sınırın altında bile olsa normal desi fiyatlarından gönderilir.

Yani ayrı göndereceğiniz durumlarda sadece 1 hakkınız vardır. 149.99 TL olan bu sınırın üzerinde kalan sipariş, yani 150 TL üstü tutarda sipariş paketinin büyüklüğüne bağlı olarak yukarıdaki tabloda yer alan desi bazlı fiyatlara göre ücretlendirme yapılır. Özetle 150 TL altındaki siparişlerdeki ürün sayısı fark etmeksizin çok daha uygun fiyata gönderebilirsiniz.

Bu yılki 150 TL sınırı yıllık veya yılda birkaç kez güncellenebilir. Yüksek desili siparişleri taşıyan Borusan, Horoz ve Ceva ile gönderilen siparişler bu uygulamaya dahil edilmediği gibi 10 desi üzerindeki paketler de barem sistemiyle gönderilmeyecektir. Trendyol kargo barem fiyatlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

trendyol-kargo-barem-2024

Trendyol kargo barem destek uygulamasını örnek vererek açıklamak daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir:

  • Mağazanızı ziyaret eden bir tüketicinin 55 TL, 40 TL ve 20 TL fiyatlarındaki üç ürünü aynı sepete ekleyerek sipariş verdiğini varsayalım. Siparişin toplam tutarı 115 TL olacağı için 150 TL’lik barem sınırın altındadır.
  • Trendyol’un anlaşmalı kargo sistemindeki PTT, Aras, TEX, Sendeo, Yurtiçi, MNG ve Sürat firmalarından herhangi biri ile göndermek istediğinizde bu 3 ürünün desi fiyatlarının yer aldığı tutardan değil de, yukarıdaki barem fiyatlarına karşılık gelen ücret ile göndermiş olursunuz.
  • Yani desi fiyatına kıyasla daha düşük olması sayesinde sizin için daha avantajlı olacaktır.

Trendyol Kargo Ücreti Hesaplama

Trendyol kargo fiyatlarını öğrendikten sonra yapmanız gereken bir diğer adım ise ürünlerinizin paketlendiği zaman hangi desi değeri sahip olacağını hesaplamaktır. Hacimsel ağırlık anlamına gelen desi hesaplaması için paketin en, boy ve yüksekliğini cm cinsinden ölçmelisiniz. Ardından kg cinsinden ağırlığını öğrenerek not etmelisiniz.

Türkiye içi gönderilerde ölçtüğünüz en-boy-yükseklik değerlerini birbiriyle çarparak hacim değerini bulduktan sonra 3000 sabit sayısına bölmeniz gerekir. Çıkan sonuç desi değerini verecektir; ancak bu sayıyı, paketin ağırlığıyla karşılaştırmalı, ağırlık desiden yüksek ise ağırlığı baz alarak desiyi bulmalısınız. Ölçüleri bilmiyor ve sadece ağırlığı biliyorsanız ilgili ağırlığa denk gelen desi değerini kargo ücretini hesaplarken kullanabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “Kargo desi hesaplama nasıl yapılır?” başlıklı yazıyı tıklayabilirsiniz. Ayrıca Trendyol’un hazırladığı desi hesaplama içeriğine buradan ulaşabilir, satıcı panelinden ulaşacağınız “Kargo İşlemleri” alanından da ürünün ölçülerini yazarak hesaplama yapan aracı kullanabilirsiniz.

Trendyol Kargo Ücretini Kim Öder?

Satıcılar tarafından ödenir. Siparişlerinizden gelen hakediş tutarlarından Trendyol kargo fiyatları düşürülerek kalan bakiye hesabınıza yatırılır. Ücretsiz kargo seçeneği sunduğunuzda sipariş tutarından düşerken kargoyu ücretli yaparsanız alıcı tarafından ödenmiş olur.

Kargo anlaşması yerine Kredili Kargo’yu tercih edin.

Aras, Yurtiçi, MNG, Sendeo ve ups ile göndereceğiniz siparişlerin kargo ücretlerini önden ödeyerek kargoda özgürlüğü deneyimleyebilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları

en hızlı kargo şirketi hangisi
Genel

En Hızlı Kargo Hangisi?

En hızlı kargo hangisi, kaç günde gider? Bu soruların yanıtlarını kesin olarak vermek zor olsa da, tercihlerinizde daha başarılı olmak