TC Kimlik ile Kargo Sorgulama Mümkün mü?

tc kimlik ile kargo sorgulama

TC kimlik ile kargo sorgulama yapabilmek elbette hepimizin olmasını umut ettiği bir işlem. Neden? Çünkü son derece pratik şekilde adınıza veya başkasının adına gönderi olup olmadığını görme şansı sunuyor. Günümüzde sadece takip numarasıyla işlem yapabildiğimiz için ilgili numarayı bilmiyorsak her şey durabiliyor.

Kargo şirketlerine sorduğunuzda ise bazen e-posta adresi, telefon numarası, varsa irsaliye numarası gibi bilgilerle daha detaylı bir araştırma yapabilirler. Peki neden TC kimlik ile kargo sorgulama Yurtiçi, Aras, PTT, MNG, Sürat Kargo, ups gibi lojistik şirketlerine gelmiyor? Bunun için kimseye kızmaya gerek yok. TC kimlik no ile sorgulamanın mümkün olmamasının ciddi güvenlik nedenleri var. Yazının devamında konuya çok boyutlu bakmaya çalıştık.

İçindekiler

TC Kimlik ile Kargo Sorgulama Şu An Neden Mümkün Değil?

Kargo takip sistemleri, gönderileri takip etmek için TC Kimlik numaralarını kullanmak yerine genellikle gönderi takip numaraları veya barkodlar gibi diğer tanımlayıcıları kullanır. Bu tanımlayıcılar TC Kimlik numaralarına göre daha az hassastır. Aynı zamanda gizlilik ve güvenlik risklerini taşımaz.

Kargo gönderisini takip etmeniz gerekiyorsa doğrudan taşıyıcıyla iletişime geçmeli ve onlara gönderi takip numarasını veya barkodunu vermelisiniz. Böylece gönderinizin durumu hakkında size en son bilgileri sağlayabilirler. TC kimlik kargo sorgulama için elbette büyük kolaylık olurdu. Ancak bu şekilde kargo takibi yapmamanın aşağıdaki birkaç nedenini göz önünde bulundurmak gerekir:

  • Gizlilik kaygıları: Kimlik numaraları son derece hassas kişisel bilgilerdir. Bunların kargo şirketleri gibi üçüncü taraf şirketlerle paylaşılması önemli bir gizlilik riski oluşturur. TC kimlik numaralarına izinsiz erişim, kimlik hırsızlığına, sahtekarlığa ve diğer ciddi sonuçlara yol açabilir.
  • Güvenlik hususları: Kimlik numaraları genellikle kişinin kimliğini doğrulamak için kullanılır. Numaranın kargo taşıyıcılarıyla paylaşılması, suçluların başkalarının kimliğine bürünmesini veya dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunmasını kolaylaştırabilir.
  • Standardizasyon eksikliği: Kargo takip sistemleri tüm taşıyıcılarda standart değildir. Kimlik numaralarını kargo gönderilerine bağlayan merkezi bir veri tabanı yoktur. Bu durum; kargonun, kimlik numarası kullanılarak takip edilmesini zorlaştırır. Zira her taşıyıcının, kimlik numaralarını gönderilerle eşleştirebilecek kendi altyapısına sahip olması gerekir.
  • Veri koruma kanunları: Türkiye’deki Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) gibi veri koruma kanunları, kimlik numaraları da dahil olmak üzere tüm kişisel bilgilerin toplanıp kullanımını kısıtlar. Kimlik numaralarının kargo şirketleri ile paylaşılması bu kanunların ihlali anlamına gelebilir.

TC Kimlik ile Kargo Sorgulama Özelliği Bir Gün Gelecek mi?

TC kimlik numarası ile kargo sorgulama özelliğinin gerçekleşeceğine dair umutlar da yok değil. Yine de bu gelişmelerin ne zaman gerçekleşeceği ve TC Kimlik ile kargo takip etmenin ne kadar yaygın hale geleceği belirsizliğini koruyor. Ancak bazı gelişmeler umutları taze tutabilir. Örneğin yapay zeka ve güvenli veri işleme gibi alanlardaki teknolojik gelişmeler, hem kimlik numaralarının korunmasını sağlayıp hem de kargo takibi için kullanılmasına imkan tanıyabilir.

Bazı kargo firmaları, mobil uygulamaları üzerinden kimlik numarası ile kimlik doğrulama yaparak size özel indirimler ve promosyonlar sunabiliyor. Gelecekte, e-Devlet Kapısı gibi platformlar üzerinden kimlik numarası ile tüm kargolarınızı takip edebilmeniz de mümkün olabilir. Ne yazık ki şimdilik kargolarımızı eskisi gibi takip etmemiz gerekecek.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir:

Kargo Takip Etme Rehberi

Kargo Nasıl Gönderilir?

Benzer Blog Yazıları

en hızlı kargo şirketi hangisi
Genel

En Hızlı Kargo Hangisi?

En hızlı kargo hangisi, kaç günde gider? Bu soruların yanıtlarını kesin olarak vermek zor olsa da, tercihlerinizde daha başarılı olmak