Kıbrısa Kargo Gidiyor mu?

kıbrısa kargo nasıl gönderilir

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kargo göndermek istediğinizde Kıbrısa kargo var mı, kargo gelir mi diye endişelenmeye artık fazla gerek kalmadı. Tıpkı ülke içine göndermiş kadar kolay çözmek mümkün. Üstelik tanınan Türkiye merkezli yerli firmalar, lojistik altyapıları ve imkanlarını oldukça genişleterek gerçekten başarılı hizmetler sunuyor. Ayrıca hem e-ticaret siparişleri hem de bireysel gönderiler Türkiye-Kıbrıs rotasında rahat gidip gelebiliyor.

Ancak gümrüğe takılma kısmı ne yazık ki hiçbir firmanın insiyatifinde olmadığı gibi, tüm paketler gümrükte faturasıyla birlikte tek tek kontrol edilerek vergiye tabi olup olmadığına, orada karar veriliyor. O halde içeriğimizin bu bölümünde Türkiyeden Kıbrısa ve Kıbrıstan Türkiyeye kargo göndermek isteyenler için KKTC kargo gümrüğe takılır mı, Kıbrıs gümrük vergisi ne kadar ve daha pek çok soruya yanıt bulabilirsiniz.

İçindekiler

Kıbrısa Kargo Nasıl Gönderilir?

Kıbrısa kargo yollamak veya tam tersi için çok fazla seçenek olmasa bile Aras, Yurtiçi, MNG, Kıbrıs Kargo gibi büyük ve güvenilir taşıma şirketlerinden birini tercih ederek kolaylıkla gönderebilirsiniz. Sistem, ülke içi gönderilerle oldukça benzer. Kıbrısa kargo gönderen firmalar; tahsilatlı (kapıda ödeme), alıcı ve gönderici ödemeli gönderim seçenekleri sunmasının yanı sıra hem KKTC şubeye hem de alıcı adresine teslimat yapabilirler.

KKTC’ye kargo göndermek için tek yapmanız gereken size en yakın şubeye giderek veya adresinize çağırdığınız kuryeye doldurmanız gereken KKTC proforma fatura belgesini kendi adınıza ve alıcı için doldurup gönderinizi teslim etmek. Örneğin Aras Kargo’nun Kıbrıs gönderileri hakkında detaylı bilgi için KKTC hizmeti bağlantısını tıklayabilirsiniz.

Kıbrısa Kargo Gönderirken Nelere Dikkat Etmeli?

KKTC’ye gönderilen kargoların durumunu ticari firmalardan ve bireysel kullanıcılar özelinde açıklamak daha sağlıklı olabilir. Gönderilerin tümü alıcı ve gönderici adına düzenlenen proforma fatura ile yapılır. Ancak her iki durumda da hiç unutulmaması gereken durum gümrük aşamasıdır.

KKTC gümrüğüne gelen tüm kargoların içeriği ve faturaları incelenerek değerlendirmeye alınır. Bunun sonucunda da gümrük vergisine tabi olup olmadığına karar verilir. Eğer gümrüğe takılan kargonun alıcısı bireysel ise söz konusu vergiyi ödemesi halinde kargo firmaları genellikle alıcı adresine teslimat yapabilir.

Ticari bir firma olarak satış amaçlı numuneler ve mikro ihracat kapsamındaki sevkiyatlarda ise durum biraz daha değişir. Numune olarak gönderilen ürünler için proforma ile birlikte gümrük evrakı olduğunun bildirilmesi gerekir. Mikro ihracat siparişlerinde ise istisna ihracat faturası e-arşiv olarak düzenlenmeli, çıktısı kaşelenip imzalanarak teslim edilmelidir.

Öte yandan gümrüğe takılan kargoların iade süreci karmaşık olması sebebiyle oldukça dikkatli olunmalıdır. Gümrükteki gönderileri iade alabilmek için KKTC Ticaret Dairesinden alınmış mahrece iade belgesini ilgili kargo firmasının Kıbrıs şubesine göndermek gerekir.

Eğitim, sunum gibi organizasyonlar için gönderilip geri gelecek materyaller de karmaşık bir sürece tabidir. Bu tarz durumların geçici ithalat-ihracat kapsamına girmesi nedeniyle alıcıya geçici fatura düzenlenip önceden gönderilmesinin ardından bir de dilekçe ekleyerek KKTC Gümrük müdürlüğüne başvurmanız gerekir. İzin verilmesi neticesinde ürünler taşıma şirketine verilir. Proforma hazırlarken aşağıdaki noktalara dikkat edilebilir:

  • Tek proforma 10 adet ve 30 kg’ı aşmamalıdır. Bu sınırı geçen durumlarda ayrı fatura düzenlenir.
  • Proformadaki tutarın 7500 Euro’yu geçmemesi gerekir.
  • Numune olarak gönderiliyorsa proformaya GTİP/HS kodlarının yazılmasına gerek yoktur.
  • Gıda, ilaç, kimyasal, soğuk zincir ürünler gibi izne tabi, kısıtlamalı ürünlerin gönderiminde ya yasaktır ya da gerekli izinler alınmalıdır.

Kıbrısa Kargo Kaç Günde Gider?

Türkiyeden Kıbrısa kargo gönderimlerinde firmalar tarafından öngörülen standart süreler Türkiye’den çıkış sonrası gün tahminleridir. Firmadan firmaya değişebilmek ile birlikte Türkiye’den sonraki ilk 600 km’ye kadar olan yerlerde 3-4 iş günü, 600 km üzeri 3-5 iş günü olabilir. Ancak hizmet alanları dışında kalan mobil bölgelere varış daha uzun sürebilir. Ayrıca gümrük kontrolleri sırasındaki işlemlerin bu süreyi uzatabileceği hesaba katılmalıdır. Özel gönderim türlerinde bu süreler kısalabilir.

Kıbrısa Kargo Ne Kadar?

Türkiyeden Kıbrısa kargo ücreti KKTC gün içi, Türkiye-KKTC standart gönderim olmasına göre oldukça değişiklik gösterir. Örnek olması açısından MNG Kargo’nun Kıbrıs Fiyat Listesi sayfasını görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanında gümrüğe tabi gönderilerdeki gümrük vergisine ait güncel tutarların ne kadar olacağına dair kesin bilgi yoktur.

Benzer Blog Yazıları

en hızlı kargo şirketi hangisi
Genel

En Hızlı Kargo Hangisi?

En hızlı kargo hangisi, kaç günde gider? Bu soruların yanıtlarını kesin olarak vermek zor olsa da, tercihlerinizde daha başarılı olmak