Çalışma Saatlerimiz:

Kredili Kargo Logo

Kaybolan Kargo için Süreç Nasıl Yürür?

kaybolan kargo için ne yapabilirim

“Kargo kaybolur mu?” diye merak ediyorsanız önceki yıllara kıyasla olasılığı gün geçtikçe düşüş gösteriyor diyebiliriz. Çünkü kargo şirketlerinin gelişen teknoloji ve artan iş yükü ihtiyacından doğan inovatif operasyon yazılımlarını kullanmaya başlaması kaybolan kargo problemlerini eskiye nazaran bir hayli az yaşanır hale getirmiştir. Hal böyle olsa da hala karşılaşmak malesef mümkün. Gelişen kargo operasyonları barkod sistemine dayanan gönderiler oluşturabilmeleri sayesinde yollamak istediğiniz her pakete elektronik etiket oluşturarak kontrol altına alır. Bu sayede kamyona yüklenme aşamasından varış şubesine ulaşana kadar takip edilebilir. Yine de insan gücüne dayalı bir sektör olmasından kaynaklı olarak sorunlar elbette yaşanabiliyor.

Personellerin hata payını artırdığı riskli dönemlerin; özellikle pazar yerlerinin büyük kampanyalar düzenlediği tarihler ve özel günlerdeki aşırı yoğunluğun en sık rastlanılan zaman dilimi olduğu söylenebilir. Ancak kargo kaybolursa çözümü yok değil. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve 6502 Tüketicilerin Korunması Hakkındaki kanun mevzuatları sayesinde bazı yaptırımları bulunan kargo kayıp durumlarında söz konusu zarar karşılanabilmektedir. Siz de “Kaybolan kargo için ne yapabilirim?” diyorsanız yazının devamında en çok merak ettiğiniz noktalara cevap bulabilirsiniz. 

İçindekiler

Kaybolan Kargo Nasıl Anlaşılır?

“Kargo kaybolursa ne olur?” aşamasına geçmeden önce ne olduğunda kayıp anlamına geldiğini netleştirmek daha doğrudur. Dolayısıyla hiçbir bilgi yoksa gerçekten kargo kayıp statüsünde olduğunun anlaşılması için ilk önce “Kayıp kargo ne demek?” konusuna açıklık getirmek gerekir. Kısaca gönderici, taşıyıcı ve alıcı üçgeninde takibi mümkün olmayan, hiç haber alınamayan gönderiler anlamına gelir. Yani size öngörülen zaman dilimini aşarak hem gönderen hem de alıcı şube arasında bulunmaz. Kargo kayboldu ve kargo kaybolursa ne yapılır gibi sorular bu aşamada sorulmaya başlanabilir.

“Kargo kaç gün gelmezse şikayet edilir?” ya da “Kargo kaç günde gelmek zorunda?” konusuna gelecek olursak kargo geliş süreleri ortalama aynı il içerisinde en az 2, ülkenin diğer illerine 3 ve yurtdışı gönderilerde ise 15 iş günüdür. Tabi ki haber alamadığınız gönderinizin yerine su içmeyeceğinize göre bu süreden sonra gelmeyen kargolar için gerekli başvuruları yapmaya başlayabilirsiniz. 

Kayıp Kargo Nereye Şikayet Edilir?

Kargo kaybolması durumunda çabalarınız neticesinde ilgili firma ile hiçbir çözüme varamadıysanız şikayet etmeniz gereken ilgili kurum, belli bir meblağ tutarına kadar Tüketici Hakem Heyeti, üstündekiler için ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olacaktır. Bu noktada taşınan ürünün hasar görmesi ya da kaybolmasında tüketiciye 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu gereği durumun tazmini hizmetin yeniden sağlanması, hasarın ücretsiz telafisi, ürünün bedeli değerinde indirim ve varsa sözleşmeden cayma seçenekleri gibi seçimlik haklar tanınmıştır.

Kargo Tazmin Nasıl Alınır?

Kargo kayıp tazminatı alabilmeniz için öncelikle belgelemeniz gerekir. Ardından ilgili kargo firmasının şikayet hattına kargo kayıp dilekçesi ile başvurunuzu yapmanız gerekir. Dilekçenize istinaden kargo firması tarafından inceleme başlatılır. Bulunursa tazmin dilekçeniz reddedilirken bulunmaması halinde kaybın ya da hasarın tazmin süreci devam eder.

Kaybolan Kargoyu Kim Öder?

Kargo kaybolursa kim sorumlu derseniz sipariş vermiş olduğunuz satıcı ve kargo şirketi hasarın veya kaybın tazmininden sorumludur. Yalnız burada taşınması yasak ürün grubu ve taşıma sırasında zarar görebilecek cam, elektronik eşya gibi ürünler için gönderme öncesi firma tarafından “Sorumluluk Belgesi” imzaladıysanız hiçbir mesuliyet alınmamakla birlikte telafisi de yapılamamaktadır.

Ayrıca gönderici bilgilerinin doğru verilmemiş olması halinde de taşıyan kargo firması yine sorumlu tutulur. Buna karşın gönderinin kaybolmasının dışında hasar gören ürünlerde kargo firmasının tamamen paçayı kurtardığı kısımlar da yok değildir. Ürünün düzgün paketlememiş olması durumunda top tamamen satıcıya atılıyor.

Benzer Blog Yazıları

kıbrısa kargo nasıl gönderilir
Genel

Kıbrısa Kargo Gidiyor mu?

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kargo göndermek istediğinizde Kıbrısa kargo var mı, kargo gelir mi diye endişelenmeye artık fazla

Trendyol Kargo Ücreti Ne Kadar? Trendyol Kargo Fiyatları Güncel Bilgiler
Genel

Trendyol Kargo Ücreti Nasıl Öğrenilir?

Türkiye’nin en fazla kullanıcı kitlesine sahip e-ticaret platformu Trendyol, hem alışveriş yapanlara hem de satıcılara rakipsiz seçenekler sunuyor. Trendyol kargo