Kargo Terimleri Sözlüğü

Kargo Terimleri Sözlüğü
Kargo takibi yaparken çeşitli kargo terimleri ile karşılaşırsınız. Bunlardan bazılarını adından rahatlıkla anlayabilirken kimi terimler var ki size en ufak bir çağrışım bile yapmaz. Aslında lojistik sektöründe hava, deniz ve kara taşımacılığına özel yüzlerce kavram olsa da tüketici veya iş sahibi olarak kara taşımacılığında en çok karşılaşılan isimleri görüyorsunuz. Siz de lojistik dünyasının dilini öğrenerek teslimat süreçleri, gümrük işlemleri, teslimat süreçleri gibi aşamaları daha iyi anlayabilirsiniz. Dolayısıyla bu yazının konusu kargo sektöründe sık görebileceğiniz 35 kargo terimi üzerine.

İçindekiler

Lojistik Dünyasındaki Temel Kargo Terimleri

Taşımacılık sektöründe hem firmaların kendi arasında kullandığı hem de müşterilere anlatılan yüzlerce kavram olduğunu söylemek mümkün. Bu terimlerin çoğunu kargo etiketlerinin üzerinde, kargo takip ekranlarında sık sık görebilirsiniz. O zaman çok teknik olanlarını dahil etmeden işinize en çok yarayan kargo terimlerini sıralayalım:

Göndericinin adresinden alınan kargolar için düzenlenen maliye onaylı belgedir.

Kargonun göndericinin adresinden alınarak gönderildiği kargo hizmetidir.

Kargonun alıcı adrese direkt olarak teslim edildiği hizmet türüdür.

Gönderinin göndericinin bulunduğu adresten, alıcı adresi olarak belirtilen adrese gönderildiği taşıma türüdür.

Gönderim ücretinin alıcı tarafından ödeneceği anlamına gelir.

Alıcının bilgisi dahilinde gönderilen kargoyu şubeden teslim aldığını ifade eder.

Kargonun gönderildiği ve teslim edileceği şube, gönderici-alıcı bilgileri vb. bilgileri içeren taşıma faturasına göre düzenlenen o gönderiye özgü etikettir. El terminali tarafından okuma özelliğine sahip olması sayesinde kargo birimleri arasında kolay aktarım sağlanır.

Müşterinin gönderiyi teslim ettiği kargo şubesidir.

Belki de en çok görebileceğiniz kargo terimidir. Herhangi bir koli, paket, kutu veya sandığın cm cinsinden yükseklik, boy ve genişliğinin ölçülüp birbiriyle çarpılması ile hacminin hesaplanması sonucu 3000’e bölünmesiyle elde edilen hacimsel ağırlığıdır. Nasıl hesaplandığı ile ilgili detaylı bilgi için “Kargo Desi Hesaplama Nasıl Yapılır?” başlıklı içeriğe bakabilirsiniz.

Teslimat şubesine ulaştıktan sonra alıcının telefon ihbarlı gönderisini şubeden teslim almaması, adrese teslim kargolarda adresinde bulunmaması gibi çeşitli sebeplerle alıcıya teslim edilememesi anlamına gelen devretme sürecidir.

Kargo ambalajının dışında herhangi bir hasar gözükmemesine rağmen müşterinin kendi isteğiyle kargo personeline oluşturmasını talep ettiği içerik tespit tutanağıdır.

0 ile 500 gr ağırlıkları arasındaki dokümanlara dosya adı verilir.

Kargo etiketlerinde barkodları okuyabilme özelliğine sahip aletlerdir.

Kargo ambalajı içerisindeki gönderide ya da ambalajındaki ıslanma, ezilme, patlama, yırtık vb. hasarların olduğunu belgeleyen tutanaktır. Hasar/kayıp tazmin süreçleri hakkında detaylı bilgiyi “Tazmin faturası nasıl kesilir?” ve “Kaybolan Kargo Hakkında Süreç Nasıl Yürür?” başlıklı içeriklerden öğrenebilirsiniz.

Transfer merkezleri arasında ve merkez dışında kalan bölgelere kargoları götüren araçlara verilen isimdir.

Kargo ücretinin gönderici tarafından ödendiği gönderim çeşididir.

Adrese teslim hizmetlerde alıcının, teslimat adresinde bulunmaması durumunda kapıya bırakılan notlardır.

Gönderinin taşıma koşulları, ambalaj durumu vb. nedenlerle kargo firmasının çekinceli bulunduğu durumlar için alınan kayıttır.

Satıcı müşteri tarafından yapılan gönderinin ücreti, kargolanıp alıcıya ulaştığı zaman alıcının ürün ve kapıda ödeme hizmet ücretini kendisinin ödediği gönderim şeklidir.

Gönderinin alıcısına teslim edildiği sırada kimlik ve imza bilgilerinin not edildiği maliye onaylı fatura nüshasıdır.

Kargo paketlerinin taşınmasına yardım eden yürüyen bantlardır.

Genellikle 14 haneli, her kargoya özel tanımlanmış numaralardır.

Toplu taşıma listeleri, döküman, dosya ve mi paketlerin gideceği birim/hatlara taşınırken kaybolmaması için konulan mühürlü torbalardır.

Manifesto torbasında taşınan 2 desi veya 3 kilogramdan küçük paketlere verilen isimdir.

Sabit şubelerde yer alan çoğu hizmetin gezici ekipler tarafından gerçekleştirildiği hizmet şeklidir.

Gönderici tarafından kargo ücretinin ödendiği gönderim türüdür.

Belirli bir müşteri ile lojistik hizmetinin özel kapsam ve koşullara göre yapılacağını taahhüt eden sözleşme yapılmasıdır.

Göndericinin değeri olan gönderileri kargolama sırasında herhangi bir sigortaya tabi göndermiyorsa kargo firması tarafından hiçbir sorumluluk alınmadığına dair müşteriye imzalatılan taahhütnamedir. Kargolarınızı nasıl güvence alabileceğiniz konusunda fikir edinmek için “Sigortalı Kargo Nedir, Ne İşe Yarar?” başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

Taşınacak kargolar için şubelerin araca yükleme öncesi oluşturduğu faturalardır.

Kanunen taşınması yasak olmakla birlikte gönderilmesi durumunda personele, araca ve diğer kargolara zarar verme derecesi yüksek eşyalar veya maddelerdir. 25173 sayılı karayolu taşıma kanunu mevzuatını inceleyebilirsiniz. 

Kargonun alıcıya ulaştığının telefon ile bildirildiği ve alıcının şubeden teslim aldığı gönderim türüdür.

Araçların muhafaza edildiği, gelen/giden kargoların araçlara yüklenip indirildiği büyük lojistik merkezlerdir.

Kargonun alıcı adresin bulunduğu muhitteki şubesine verilen isimdir.

Kargonun başka kurum/şahıs tarafından teslim alınabildiğini gösteren imzalı belgedir.

Kargo takibinde oldukça sık görülen bir kargo terimi olmasının yanı sıra müşteri isteği, varış merkezi hatası ve mücbir sebepler gibi durumlardan kaynaklı olarak varış şubesinin başka bir birime yönlendirilmesi işlemidir.

Okuma Önerisi:

Kargo Takip Etme Rehberi

Yukarıdaki kargo terimleri hava ve denizyolu taşımacılığındakiler de eklenerek oldukça genişletilebilir. Bununla birlikte bazı kavramlar firmaların sunduğu özel hizmetlere göre de değişiklik gösterebilir. Ancak neredeyse her gün kara taşımacılığı ile kargo gönderen herkesin bilmesi gerekenleri incelemeye çalıştık. Siz yine de kargo terimleri içerisinde kaybolup ne anlama geldiklerini araştırmaya gerek kalmadan en güvendiğiniz firmaları tercih edin.

Kredili Kargo ile Hemen Tanışın!

Sık gönderdiğiniz kargoları Türkiye’nin seçkin firmalarıyla uygun fiyata gönderin.

Benzer Blog Yazıları

en hızlı kargo şirketi hangisi
Genel

En Hızlı Kargo Hangisi?

En hızlı kargo hangisi, kaç günde gider? Bu soruların yanıtlarını kesin olarak vermek zor olsa da, tercihlerinizde daha başarılı olmak