Kargo Takip Etme Rehberi

Gönderinizin İzini Kargo Takip Numarasıyla Sürün

İnternet yokken kargo takibi yapmak dumanla haberleşmeye benziyordu. Telefonunuza gelen SMS ile -o da gelirse- ve kargo şubesini arayarak nerede olduğunu öğrenebiliyordunuz. Oysa çok uzun süredir kargo takip numarası yardımıyla paketinizin izini sürebiliyorsunuz. Dolayısıyla kargo takip numarasının, gönderinizin kimlik numarası olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kargolar, taşıyıcı araca yüklenmesinden aktarma merkezine, oradan da gönderici şubeye ulaşana kadar birçok yoldan geçer. İster online siparişlerinizi isterse de bireysel gönderilerinizin durumunu öğrenmenize yardımcı olur. Bu sebeple yazının devamında kargo takip numarası öğrenmekten kargonuzun durumunu gösteren terimlere kadar sık sorulan soruları cevapladık.

İçindekiler

Kargo Takip Kodu Nedir?

Kargo takip no, gönderi kodu, referans kodu gibi isimlerle de bilinen takip numarası; kargo, göndericiden teslim alındıktan sonra sevk edilmeden önce ona atanan özel numaralardır. Kargo takip numarası kaç haneli olduğu bir diğer dikkat çeken noktadır. Kargo firmaları arasında değişiklik göstermesine ek olarak genellikle 3 ile 40 karakter arasındaki harf ve rakamlardan oluşur.

Her gönderiye özgü olmasının yanı sıra aynı zamanda numaranın, el terminalleri ile kolay okunmasını sağlayan barkodlara da tanımlıdır. Çoğunlukla ilk birkaç harf ya da rakam kargo firmasını, ülke, şehir, sonraki rakamlar çıkış şubesi gibi özellikleri kodlayan anlamlara gelebilir. Paketi şubeye teslim ettiğinizde üzerine kargo etiketi yapıştırılır.

Kargo Takip Numarası Nerede Yazar?

Kargo takip numarası hangisi anlamak bazen zor olabilir. Kargo etiketinin üzerinde, genellikle en üst sağ köşesinde yer alsa da, konumu firmadan firmaya farklılık gösterebilir. Öte yandan gönderi barkodunun hemen üstü ve altında bulunması zorunlu olması nedeniyle barkodlu alana bakmak daha sağlıklı olabilir. Karakter sayısı da değişiklik gösterdiğinden gönderi kodu, takip kodu gibi ibarelerin yanında yazdığı için kolaylıkla anlaşılır.

Kargo Takip Numarası Nasıl Alınır?

Takip kodu alabilmek için öncelikle gönderdiğiniz veya size gönderilen bir gönderinin olması gerekir. Gönderdiğiniz kargoların kodu size verilen fişte yazarken, aynı zamanda gönderi yola çıktığında çeşitli kanallardan size bildirilir. Alıcısı olduğunuz gönderilerde de aynı şekilde tarafınıza bilgilendirme yapılır.

Kargo Takip Numarası Ne Zaman Gelir?

Gönderenlerden bazı zamanlarda “Kargo takip numarası gelmedi” şeklinde geri bildirimler alınması normaldir. Takip numarası, paketinizi şubeye teslim eder etmez gelmeyebilir. Firmadaki gönderim yoğunluğu bu gibi süreçleri aksatabilir. Bununla birlikte kod, firma sistemine girdikten hemen sonra gelir. Yeni lojistik alt yapıları sayesinde müşterilere SMS, e-posta, telefon gibi çeşitli yollarla bildirim gelmektedir. Hiç gelmediği durumlarda bir aksilik olma ihtimali yüksektir.

Kargo takip numarasını öğrenmek için firmanın çağrı merkezini arayarak adınıza kargo olup olmadığını sorgulamalarını isteyebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret sitelerinden sipariş verdiğinizde, siparişiniz kargoya verilir verilmez takip numarası gelecektir.

Kargo Takip Nasıl Yapılır?

Siparişleriniz ve bireysel gönderileriniz takip kodu iletildikten sonra oldukça kolay takip edilebilir. Firmanın telefonunuza, e-posta adresinize gönderdiği takip linkine tıklayarak paketin durumunu görebilirsiniz. Aynı işlemi, takip kodunu firmanın web sitesine girerek “Kargo Takip Sorgulama” kısmına yazıp onaylayarak da yapabilirsiniz.

Açılan ekrandan hangi konumda ve ne durumunda olduğunu anlamanız mümkündür. Ancak kargo takip sorgulama alanı yalnızca kod ile arama yapılabilen bir alandır, dolayısıyla ad-soyad vb. bilgilerle arama yapmak mümkün değildir. Sipariş numarası ile kargo takip de yapılmamaktadır. Öte yandan kullanıcılar takip ekranındaki bazı lojistik sektörüne özgü terimleri anlamakta zorlanır. Bu nedenle aşağıda sık karşılaşabileceğiniz kargo takip terimlerini açıkladık:

  • “Gönderi çıkış transfer merkezinde” – Kargonuzu şubeden teslim ettiğinizde genellikle gönderici şube, çıkış transfer merkezi, varış transfer merkezi ve alıcı şube gibi yollar izler. Yani firma paketinizi teslim almış ve yine aynı şehirdeki kargoların toplanıp yola çıkacağı merkeze göndermiş demektir.
  • “Yönlendirildi” – Gönderiler, teslimat şubesine ulaştıktan sonra gitmesi gereken alıcı adreslerine göre gruplandırılır. Bu sırada el terminali okutulduğu zaman gideceği adrese yönlendirilmiş olduğu anlamına gelir.
  • “Teslim edilemedi” – Paketler iki durum için teslim edilemedi bilgisi gelir. İlki alıcı, verilen adreste bulunması zaman, ikincisi ise alıcı adresin konumundaki teslimat şubesine ulaşan kargolar mesai bitimine denk geldiği zaman yaşanır. Bu durumda “Teslim edilemedi devir” bildirimi yazar.
  • “Dağıtıma çıktı” – Varış şubesine varan gönderiler, alıcı adreslerine teslim edilmek üzere gönderilme durumuna geldiğinde yazar.
  • “Taşıma durumunda” – Gönderilerin çıkış ve varış şubeleri arasında yolda olduğunu ifade eden terimdir.
  • “Taşıma belgesi düzenlendi” – Gönderici kargosunu şubeye teslim ettiği zaman personel sisteme girdikten sonra kargo etiketi oluşur, araca yüklendiğinde ise taşıma belgesi düzenlenir.
Güvenilir kargo firmaları, müşterilerine en iyi hizmeti sunmak adına gelişmiş lojistik altyapısı, her il ve ilçede şube bulundurma, mobil şubeler, kuryeler, çok sayıda transfer merkezi, maksimum sayıda kalifiye personeller ile çalışmalarını sürdürür. Koli, paket, dosya, değerli eşya ve daha pek çok şeyi güvenle taşırlar.

Bireysel ve Kurumsal Kargo Göndermenin En Pratik Yolu Kredili Kargo!

Kredili Kargo; Aras, Yurtiçi, MNG, ups, Sendeo firmalarıyla sizin için kargo anlaşmanızı yaptı. Sözleşme, taahhüt derdi olmadan, dilediğiniz paketi satın alarak hemen uygun fiyatlı kargo gönderebilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları

en hızlı kargo şirketi hangisi
Genel

En Hızlı Kargo Hangisi?

En hızlı kargo hangisi, kaç günde gider? Bu soruların yanıtlarını kesin olarak vermek zor olsa da, tercihlerinizde daha başarılı olmak