Çalışma Saatlerimiz:

Kredili Kargo Logo

Kargo Paketleme İpuçları

Kargo Paketleme: İpuçları ve Stratejiler
Gönderiler her gün şehirlerarası, hatta ülkeler arası seyahat ediyor. Taşıma sırasında birçok tehlikeye açık durumda. Su alma, ezilme, çarpma, kırılma ve daha pek çok olasılık -yangın hariç, ona çözüm ne yazık ki yok- kargo paketlerini bekliyor. Bunların yanında gönderdikleriniz, değerli olsun olmasın özenle paketlenmeyi hak ediyor. Ne kadar iyi paketlerseniz paketleyin, hasar görmesini %100 önlemek imkansız olsa bile kargo paketi hazırlamanın inceliklerine dikkat ederek oluşabilecek zararı en aza indirebilirsiniz. Buradan hareketle kargo nasıl daha iyi paketlenebilir ve hangi malzemeler seçilmeli, örneklerle inceledik. Ama ilk önce ambalaj yapmaya yardım eden malzemelerden başlayalım.

İçindekiler

Kargo Paketleme Malzemelerine Karşı Yaratıcı Fikirler

İnsanların çoğunun siparişlerini artık online olarak vermesi ambalaj sektörünü de oldukça geliştirdi. Böylelikle ürünün başına bir şey gelme ihtimalini azaltan gerçekten başarılı malzemelere kolayca erişebilme imkanı buluyorsunuz. Ayrıca yaratıcılığınızı kullanarak çok başka malzemeleri de paket yaparken kullanabilirsiniz. Aşağıda hazır alabileceğiniz paketleme malzemelerinin yanı sıra alternatif olarak neleri tercih edebileceğinizi görebilirsiniz:
kargo-paketleme
  • Hava yastıklı poşetler – Son zamanların en kurtarıcı plastikleri olmaya aday olabilir. Kolinin içerisinde yastıklama görevi gören bu malzemeler, olası çarpma durumunda hava yastığı gibi davranacaktır. Buna ek olarak hava kanallı ambalaj ve zarflar, balonlu rulolar da aynı işe yarar. Göndereceğiniz eşyanın veya ürünün ne olduğuna bağlı olarak dilediğinizi seçebilirsiniz. Laptop, telefon vb. aletleri hava kanallı ambalaj ya da patpatlı zarf içine koyduktan sonra ekstra paketleme yapabilirsiniz. Hava kabarcıklı poşetiniz yoksa veya ücret ödemek istemezseniz, delik bulunmadığından emin olduğunuz poşetleri nefesinizle veya el pompası yardımıyla şişirip ağzını bağlayarak ihtiyacınız kadar yastıklı poşet oluşturabilirsiniz.
kargo-paketi-nasil-yapilir
  • Hava kabarcıklı ambalajlar – Patpatlı poşetler olarak bildiğiniz hava kabarcıklı ambalajlar ürün üzerine sıkıca sarılarak kullanılabileceği gibi kolinin üstünü gergin biçimde saracak şekilde de bantlanabilir. Patpatlı poşetler kalitesi ve kalınlıklarına göre farklı fiyatlandırmayla sunulur. En düşük kalite olanlar pek bir fayda sağlamadığı gibi alternatif olarak streç film de aynı işi görebilir. Ayrıca kolilerden veya mukavvalardan kestiğiniz parçaları da paketinizi sıkı saracak şekilde bantladığınızda ambalajınız bir hayli sağlamlaşacaktır.
kargo paketleme köpüğü
  • Koli içi ambalaj köpüğü – Strafor veya kargo paketleme köpüğü adıyla da bildiğiniz köpükler sağlamlık ve darbe emicilik açısından seçilecek en uygun malzemelerden biridir. Günümüzde parçalanmış halde dolgu köpüğü adıyla satılmaktadır. Satın almak yerine çeşitli elektrikli alet kutularından çıkan köpükleri gerektiği kadar keserek veya evinizdeki süngerleri değerlendirerek sağlam bir koli yapabilirsiniz. Ayrıca evde çeşitli yapı işlerinde kullandığınız silikon köpükler de bu işte kullanılabilir. Ürünü poşet, torba vb. şeylere iyice sardıktan sonra kutuya yerleştirirseniz, çevresindeki boşluklara köpük sıkıp kurumasını bekledikten sonra ciddi ölçüde korunaklı alan yaratmış olursunuz.
kargo paketi hazırlama
  • Koli bandı – Koli bantları sadece iki yüzeyi birbirine yapıştırmakla kalmayan aynı zamanda hem sağlamlaştıran hem de su geçirmezliği artıran paketleme işindeki ana yardımcıdır. Ancak maalesef bant yerine herhangi bir alternatif yok. Farklı ipler bağlama, tutturma gibi işlevleri gibi, ama yine de sonuçta su geçirir. Çeşitli kalınlıklarda ve kalitede üretilen bantlar özellikle ezilmiş kolileri canlandırmak için rahatlıkla kullanılabilir. Poşetle sardığınız ürünün üzerinden tekrar tekrar gergin bant geçtiğinizde destek görevi görecektir. Diğer yandan, mukavva, karton gibi malzemeler kolay su geçirdiği için kolinizi asla gerekli yerlerini bantlayıp vermeyin. Hiçbir yerde karton açıkta kalmayacak şekilde bantladığınızda kutu daha sağlam olacaktır.
kargo paketleme malzemeleri
  • Kutu ve “Ters Çevirmeyin/Kırılabilir/Fragile” yapıştırması – Karton koli dendiğinde neredeyse bir karton sektörü var. Karton kutu almaya çalışırsanız maliyetli olabilir. Ama elbette marketler, eve gelen kargolar vb. gibi çeşitli sebeplerle artan karton kolileri rahatlıkla bulabiliyoruz. Karton kutunun da yerine geçecek pratik bir şey olmasa da çok özel ve hassas şeyler gönderirken kırtasiye malzemeleri satan yerlerde bulunan sert kutulardan satın alıp içerisine koyabilirsiniz. Üzerine kırılabilir ya da fragile etiketlerinden yapıştırılması, koliyi taşıyan kargo personeli için bilgilendirici bir önlem olabilir.

Kargo Paketi Nasıl Yapılır?

Kargo paketlerken ürünün ne olduğu ve boyutları hangi malzemeyi seçmeniz gerektiğinde rol oynar. Özellikle kırılabilir veya hassas bir eşya gönderiyorsanız, son derece dikkatli olmalısınız. Ürününüze uygun bir ambalajlama stratejisi belirledikten sonra ona göre kutu, poşet vb. seçimler yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde dolgu malzemesi gerekiyorsa kullanmayı ihmal etmeyin. Kutu üzerine dilediğiniz uyarıları yazabilir veya hazır yapıştırmalardan faydalanabilirsiniz.

Ardından üzerine alıcı bilgileri doğru yazılmış görünür bir kağıt yapıştırın. Yağmur, su gibi nedenlerden dolayı kağıdın bozulmaması için üzerini mutlaka bantlamanızda fayda var. Değerli ve fiyatı yüksek olan ürünleriniz için sigorta da yapabilirsiniz. Kargo paketi hazırlama sırasında dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  1. Kargo paket boyutları, ürünün boyutlarından çok büyük olmamalıdır. Örneğin el büyüklüğündeki bir radyoyu hava kabarcıklı poşetlerle iyice sardınız. Seçtiğiniz koli, boyutlarına denk olursa aradaki boşluk dolgu malzemeleriyle desteklendiği zaman daha sağlam olacaktır.
  2. Hassas, çizilebilir ürünler direkt olarak poşete sarılmamalıdır. Mümkünse kumaş vb. yumuşak yüzeyi olan şeylerle kılıf işlevi görecek şekilde sarılırsa yüzeyleri çizilmemiş olur.
  3. Masa, tablo, laptop vb. düzgün köşelere sahip eşyaların hava kanallı ambalajlar ile gönderilme şansı yok ise açık karton koli parçalarının sarılması da yeterli olabilir. Sonra büyük çöp poşetleriyle iyice ambalajlanıp üzerinden koli bandı geçirilmesi korunaklı bir yapı sağlar.
  4. Köşeli olmayan yuvarlak kırılabilir eşyaların yukarıda anlatılan ambalajlama tekniklerine ek olarak yerleştirildikleri koli içerisinde hareket etmemesi sağlanmalıdır.
  5. Hareketli parçaları olan ürünler ambalajlanmadan önce ilgili kısımları bant, ip gibi şeylerle sabitlenmelidir.

Kargo Anlaşması Olmayanlara Müjde!

Türkiye’nin en güvenilir kargo şirketleriyle anlaşmalı Kredili Kargo’yu bireysel ve kurumsal gönderileriniz için rahatlıkla tercih edebilir; kargo anlaşması, taahhüt gibi gereksinimleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Kredili Kargo sistemi sayesinde Türkiye’nin 81 iline uygun fiyatlarla gönderim yapmaya başlayın!

Benzer Blog Yazıları

kıbrısa kargo nasıl gönderilir
Genel

Kıbrısa Kargo Gidiyor mu?

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kargo göndermek istediğinizde Kıbrısa kargo var mı, kargo gelir mi diye endişelenmeye artık fazla

Trendyol Kargo Ücreti Ne Kadar? Trendyol Kargo Fiyatları Güncel Bilgiler
Genel

Trendyol Kargo Ücreti Nasıl Öğrenilir?

Türkiye’nin en fazla kullanıcı kitlesine sahip e-ticaret platformu Trendyol, hem alışveriş yapanlara hem de satıcılara rakipsiz seçenekler sunuyor. Trendyol kargo