Kargo Nasıl Gönderilir?

Kargo Nasıl Gönderilir

Bundan belki 20-30 sene öncesine kadar yurt içine veya yurt dışına bir şey göndermek istediğinizde sınırlı sayıda şubesi olan ve hatta o şubesi de evinizden kilometrelerce uzak firmalara giderek paketinizi uzun zaman alan süreçlere emanet ediyordunuz. Kargo nasıl gönderilir dediğinizde ulaşabileceğiniz bilgi kaynakları oldukça sınırlıydı. Şu anda ise yakın mesafelere neredeyse 24 saat içinde teslimat yapılabiliyor. Lojistik sektörünün teknolojik alt yapıyı bir hayli ileriye taşıması, ulaşım ağı, Türkiye’nin tüm ilçelerine dağılan şubeler ve tüketicinin, artık bulunduğu yerden bile kargolama yapabilmesi globalleşmenin bazı göstergeleri.

Türkiye ve dünyanın Aras, Yurtiçi, MNG, PTT, ups, Sendeo gibi öncü lojistik devleri, tüketicilerin gönderilerini diledikleri yere hem güvenli hem de hızlı bir şekilde taşıyor. Elbette nasıl kargo gönderilir birçoğunuz günlük rutinleri arasında olduğundan biliyor olabilirsiniz, ancak bu yazımızda göndericilerin kargo gönderirken nelere dikkat etmesi gerektiğini ve lojistik şirketlerinin tüketiciye sunduğu kolaylıklara yer verdik.

İçindekiler

Kargo Nasıl Gönderilir?

Klasik yöntemde hangi firmayı tercih ederseniz edin, göndermek istediğiniz şeyi düzgünce paketleyip size en yakın şubeye götürmeniz gerekir. Şubede dolduracağınız gönderici etiketine alıcının ad-soyad, adres, telefon bilgilerini eksiksiz olarak yazıp personele teslim edin. Sonrasında gönderinin boyutu ve ağırlığı ile hesaplanan desi değerine göre çıkan kargo ücretini siz ödeyecekseniz gönderici ödemeli, karşı taraf ise alıcı ödemeli veya kapıda ödeme yöntemini seçtikten sonra paketiniz gönderdiğiniz konuma hareket edecek kamyona yüklenir. Verilen gönderi takip kodu sayesinde web sitesine kodu girerek nerede olduğunu takip edebilirsiniz. Kargonuz, gönderici şubeye vardıktan sonra dağıtım personeli tarafından alıcı adresteki kişiye teslim edilir. Kargo göndermek için gerekli bilgileri bu şekilde sıralayabiliriz:

  • Alıcının ad ve soyadı
  • Adresi
  • Telefon numarası
  • Paket içeriği
  • T.C kimlik numarası (gönderici için)
Klasik kargo gönderimine ek olarak işte önde gelen lojistik şirketlerine özel kargolama seçenekleri:

Yurtiçi Kargo Nasıl Gönderilir?

Türkiye’nin en eski ve güvenilir firmalarından biri olan Yurtiçi kargo ile bireysel ve kurumsal gönderilerinizi hem şubeden hem de adresinizden gönderebilirsiniz. Hafta içi 18.00’e kadar şubelerden gönderebileceğiniz gibi kargonuzu adresinize gelen personele vererek göndermek için hafta içi 15.30, hafta sonu sabah 10.30’a kadar telefonla bildirip çağırabilirsiniz. Ayrıca firma bireysel ve kurumsal müşterilere internet şube kolaylığını sunmasıyla da web sitesinden hesap açarak işlem yapmaya imkan tanır. Mobil şubelerin yanı sıra iOS ve Android uygulamasını da indirerek kargo ücretlerini öğrenme, kurye çağırma, şube sorgulama ve fiyat hesaplama işlemlerini yapabilirsiniz.

Aras Kargo Nasıl Gönderilir?

Ülkenin en köklü kargo firmaları arasındaki Aras Kargo ise hem şehiriçi hem de şehir dışı gönderileriniz için adresten teslim alınan farklı seçenekler sunar. Ertesi gün sabah ilk olarak teslim edilmesi gereken gönderiler için Aras Günaydın hizmetiyle bir sonraki gün sabah 10.00’a kadar teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

Şehir dışına gitmesi gereken acil kargolarınız da Aras Uçak sistemiyle sorunsuz şekilde adresinizden teslim alınarak gidebilir. Paketleriniz kamyon ile değil uçak vasıtasıyla dilediğiniz şehre gidiyor. Böylece havaalanı bulunan illere 48 saat süren teslimatı 24 saate indirmiş oluyorsunuz. Ayrıca Aras Kargo Gün İçi uygulaması sayesinde şehir içinde acil transfer edilmesi gereken 30 kilograma kadar olan paketlerinizi sabah en geç 11.00’e kadar şubelere teslim edebilirsiniz.

MNG Kargo Nasıl Gönderilir?

MNG kargo da standart, adresten alım ve özel hizmetleri kullanıcılarına sunar. Bulunduğunuz yerden kargolama için resmi web sitesi ve uygulama üzerinden kurye çağır özelliğini kullanabilirsiniz. Cumartesi 12.00, diğer günler ise 15.00’e kadar adresten alım yaptırmanız mümkündür. Ayrıca gönderiniz varış şubesine varınca alıcısına telefonla bildirim yapıldığı telefon ihbarlı teslimat özelliğini de seçebilirsiniz.

PTT Kargo Nasıl Gönderilir?

PTT lojistik hizmeti vermeye başlamasıyla tüketicilerini oldukça memnun eden firmalar arasında yerini almıştır. Adresten alma, telefonla bilgilendirme, alıcının kendisine teslim, gidiş dönüş, kontrollü teslim, değer konulmuş/sigortalı, alma haberli, alıcı ödemeli, PTT’de teslim ve ödeme şartlı gönderim seçenekleriyle ihtiyaçların tamamına yönelik çözümler üretir.

UPS Kargo Nasıl Gönderilir?

Amerikan firması UPS, express, kurye çağırma ve standart gönderileriniz için maksimum güvenlikli taşıma yapan markalardan biridir. Firma web sitesine girerek “Kurye Çağır” bölümüne tıklayıp hızlı bir şekilde adresinizden kargolama yapabilirsiniz.

Kredili Kargo Nasıl Gönderilir?

BirFatura’nın patentli markalarından biri olan Kredili Kargo, aslında bir kargo şirketi değildir. En güvenilir kargo firmalarıyla önceden yapılan anlaşmaların olduğu sistemde, kullanıcılara sabitlenmiş desi fiyatları ile kargolama imkanı tanınır. Bununla birlikte Kredili Kargo web sitesi üzerinden dilediği tutarda bakiye satın alan kişiler veya kurumlar kargo anlaşması yapmadan sabit fiyat üzerinden kargo gönderir. Kredili Kargo kodu sayesinde kargo şubesinde ilgili desi üzerinden ücretlendirme yapılır ve bakiyeden düşülür. Adresten alma ve diğer özel hizmetler için geçerli olmayan uygulama yalnızca şubeden yapılan standart gönderimlerde geçerlidir.

Değerli Eşya Kargo Nasıl Gönderilir?

Kıymetli, pahalı ve kırılacak kargo nasıl gönderilir, tüketicilerin sıklıkla sorun yaşadığı konuların başında gelir. Gönderim esnasında kargo personeli tarafından paketin içeriği sorularak elektronik eşya, para, çek gibi standart gönderimi mümkün olmayan şeyler varsa gönderilmez veya sorumluluk belgesi imzalatılarak gönderilir. Böylece paketin hasar görmesi, çalınması, kaybolmasına karşı herhangi bir aksiyon almanız söz konusu olmaz. Bu nedenle farklı ücrete tabi sigortalı gönderim yapmanız gerekir. Yukarıdaki olası durumlarda zarar primden karşılanmış olur. “Sigortalı Kargo Nedir, Ne İşe Yarar?” başlıklı yazıdan detaylarını öğrenebilirsiniz.

Kargo Anlaşması Olmayanlara Müjde!

Türkiye’nin en güvenilir kargo şirketleriyle anlaşmalı Kredili Kargo’yu bireysel ve kurumsal gönderileriniz için rahatlıkla tercih edebilir; kargo anlaşması, taahhüt gibi gereksinimleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Kredili Kargo sistemi sayesinde Türkiye’nin 81 iline uygun fiyatlarla gönderim yapmaya başlayın!

Benzer Blog Yazıları

en hızlı kargo şirketi hangisi
Genel

En Hızlı Kargo Hangisi?

En hızlı kargo hangisi, kaç günde gider? Bu soruların yanıtlarını kesin olarak vermek zor olsa da, tercihlerinizde daha başarılı olmak