Kargo İade Nasıl Yapılır?

Kargo İade Nasıl Yapılır

Kargo iadeleri çoğunlukla internet alışverişlerinde yaşanır. İki kurumsal olmayan bireysel kullanıcıdan birinin diğerine kargoyu iade etmesine oldukça az rastlanır. Büyük online pazar yerlerinin müşterilerine oldukça kolay iade imkanı sunmasına ek olarak Türkiye’de köklü lojistik şirketleri de tüketicilerin, siparişlerini pratik şekilde iade etmesine olanak sağlıyor.

Hem web sitesi hem de akıllı kargo dolapları aracılığıyla bu işin daha da kolaylaşması, ülkede ve dünyada e-ticaretin geldiği kusursuz alışveriş deneyimi noktasını açıkça gösteriyor. Böylelikle e-ticaret şirketlerinin kargo iade şartlarına uyarak mağdur olmadan istemediğiniz ya da memnun olmadığınız ürünleri kolaylıkla gönderebilirsiniz. Öyleyse iade ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve firmaların sunduğu iade yöntemlerini incelediğimiz yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

İçindekiler

Kargo İade Ücreti Ne Kadar?

29 Aralık 2022 Perşembe günü Resmi Gazete’de yayınlanan tartışmalı yeni e-ticaret kanunu maddelerine göre iade kargoların ücretini artık tüketicilerin karşılayacağı bilgisi veriliyor. Bu konu henüz netleşmese de kargo ücretini kendi ödeyen ve müşteriden tahsil eden pek çok e-ticaret platformu görebilirsiniz. Ancak Trendyol, Hepsiburada gibi büyük e-ticaret aracı hizmet sağlayıcılarda belirlenen iade süresi içerisinde ücretsiz gönderim yapabilirsiniz.

Ücretli olduğu durumlarda ise, kargo iade ücreti satın aldığınız siparişteki kargo ücretine karşılık gelecektir. e-Ticaret markaları müşterilerine anlaşmalı oldukları kargo firmaları üzerinden sipariş gönderir. Dolayısıyla daha fazla ücret ödememek için anlaşmalı kargo firması hangisi ise o şirketi tercih etmeli ve o anlaşmanın kodunu kargo şubesine bildirmelisiniz.

Kargo İade Süresi Kaç Gün?

Tüketici olarak size verilen yasal haklara göre iadenizin geçerli olması için gerekli yasal süre 14 gündür. 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanunda mesafeli sözleşmeler yönetmeliğine göre kişi herhangi bir gerekçe göstermeden ve hukuki yaptırım üstlenmeden siparişindeki ürün/ürünleri kendisine teslim tarihinden itibaren bu süre içerisinde iade edebilir. Trendyol gibi e-ticaret platformlarında ise bu süre 14-15 gün olarak belirlenmiştir.

Kargo İade Saatleri Ne Zaman?

Hangi saatte iade yapabileceğiniz firmalar arasında pek değişiklik göstermez. Genellikle kargoların çalışma saatleri içerisinde size en yakın şubeye teslim edebilirsiniz. Bununla birlikte firma özelinde farklı yenilikler de sunulmaya başlanmıştır. En popüler kargo firmalarında ne gibi uygulamalar olduğunu ayrı ayrı inceleyelim:

Aras Kargo İade Saatleri

Aras Kargo müşterilerine ayırdığı iade vakitleri hafta için saat 17.30’a, Cumartesi 13.00’e kadardır. Ayrıca Aras Kargo iade için kurye çağırma özelliği sunar; internet sitesinden veya telefonla hafta içi 15.30, Cumartesi 12.00’ye kadar kurye hizmetinden faydalanarak da bulunduğunuz yerden iade edebilirsiniz. Ayrıca “Aras Burası” adlı dolaplardan kargo teslim alıp verebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo İade Saatleri

Yurtiçi Kargo şubelerinden kargonuzu iade etmek isterseniz Cumartesi 13.00’e, hafta içi saat 17.00’ye kadar gidip teslim etmeniz gerekir. Ayrıca 7/24 açık olan YK Plus dolaplarını kullanarak da yapabilirsiniz.

MNG Kargo İade Saatleri

MNG Kargo hafta için 18.00, cumartesi 14.00’e kadar kargoları kabul etmektedir.

Kargo İade Nasıl Yapılır?

İade süreci e-ticaret pazar yerleri ve diğer markaların internet sitelerinde oldukça benzerdir. Üyelik hesabınıza giriş yaptıktan sonra siparişlerinizin bulunduğu alana tıklayın. İade etmek istediğiniz siparişe gelerek tamamını veya bir kısmını iade etmek istediğinize göre seçip kargo iade kodu alın. Ardından ürünü düzgünce paketleyerek mağazanın anlaşmalı kargo firmasına aldığınız iade kodu ile teslim edin. Şimdi de Türkiye’nin popüler firmalarında başka ne gibi hizmetler sunuluyor görelim:

Aras Kargo İade Nasıl Yapılır?

Eğer siparişinizi iade etmek istediğiniz firma Aras Kargo ile anlaşmasıyla sistemde iade kodu aldıktan sonra Aras kargo şubelerine götürebileceğiniz gibi Aras Burası Esnaf ve Dolap Noktaları’na teslim edebilirsiniz; detaylı bilgi için araskargo.com.tr/hizmetlerimiz/bireysel-hizmetlerimiz/aras-burasi bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Yurtiçi Kargo İade Nasıl Yapılır?

Yurtiçi ile anlaşmalı e-ticaret şirketlerine yapacağınız iadelerde “Kolay İade” uygulamasını kullanarak hızlı aksiyon alabilirsiniz. yurticikargo.com/tr/online-servisler/kolay-iade bu adrese tıklayarak 7/24 hizmet veren adresinizin yakınındaki Akıllı Dolaplar’a gidebilir, gönderinizi teslim edebilirsiniz.

MNG Kargo İade Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı kargo numarası veya e-ticaret sitesinin sisteminden aldığınız iade kodu ile MNG şubelerinden iadenizi gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

PTT Kargo İade Nasıl Yapılır?

Satın alım yaptığınız e-ticaret sitesindeki üyelik hesabınızdan aldığınız iade kodu ile PTT şubelerinden iade yapabilirsiniz.

ups Kargo İade Nasıl Yapılır?

Göndericinizden size bir iade etiketi vermesini isteyin. Bu etiketi paketinize yapıştırarak ups şubelerinden herhangi birine götürmeniz yeterlidir.

Kargo İade Şartları Nelerdir?

Hiçbir sebep belirtmeksizin cayma hakkı olabileceği gibi üründe herhangi bir kusur bulunması, yanlış beden/ürün tercih yapılması ve daha pek çok neden iadeye konu olabilir. Tüketiciyi koruma kanununa göre müşteri her zaman haklı olsa da bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Kısacası ürünü aldığınız gibi teslim etmeniz iade sürecinin başarıyla sonuçlanıp ödeme yaptığınız tutarı alabilmeniz adına önem teşkil ediyor. Öncelikle 14 günlük yasal süreyi aşmamanız gerekir. Ürünü orijinal ambalajında zarar görmeyecek şekilde paketlemeye son derece özen göstermenizde fayda var. İadenizin başarılı olması aşağıdaki şartları taşımasına bağlıdır:

 

  • Ürünün orijinal kutusuyla birlikte geri verilmesine ek olarak ambalajın açılmamış olması, ürün etiketleri çıkarılmamış olması ve hasarlı olmaması gerekir.
  • Gönderilen tüm aksesuarları (yedek parça, başlık, vb.) eksiksiz olmalıdır.
  • Kampanya, promosyon gibi uygulamalarla birlikte gönderilen hediyelerinde eksiksiz şekilde bulunması önemlidir.
  • Faturası mutlaka olmalıdır.

Hangi Ürünler Kargo İade Kapsamına Girmez?

Kontrol bandı açılan kozmetik ürünler, iç çamaşırı, mayo, kulaklık, tıraş makinesi, epilatör, parfüm gibi iadesi hijyen ve sağlık açısından önemli ürünlerin iadesi yapılmaz.
Kredili Kargo’yu tercih ederek Aras, Yurtiçi, MNG, ups ve Sendeo ile göndermek istediğiniz kargoları daha uygun fiyata gönderin. Üstelik dilediğiniz krediyi satın alarak kargoda özgürlüğü yaşayın!

Benzer Blog Yazıları

en hızlı kargo şirketi hangisi
Genel

En Hızlı Kargo Hangisi?

En hızlı kargo hangisi, kaç günde gider? Bu soruların yanıtlarını kesin olarak vermek zor olsa da, tercihlerinizde daha başarılı olmak