Çinden Türkiyeye Kargo Nasıl Getirilir?

Çinden Türkiyeye Kargo Nasıl Getirilir

Çin ile ticaretin her geçen gün artması, Çinden Türkiyeye kargo koşullarını da iyileştirmeye devam ediyor. Çin’den verilen online siparişler, yüklü ithalat sevkiyatları hem bireysel hem de kurumsal düzeydeki kişileri yakından ilgilendiriyor. Yerli ve yabancı Çinden kargo getiren firmaların gittikçe çeşitlenmesi ise operasyonel yükü hafifletmeye yardımcı olabilir. Lojistik teknolojilerinin ve nakliyenin de devamlı gelişmesi süreci beslerken buna rağmen ülkeler arası taşımacılık riskleri Çin için de geçerli denilebilir.

Dolayısıyla ister bireysel siparişlerinizde ister ticari mal alımlarında Çinden Türkiyeye gönderi seçeneklerini araştırmaya zaman ayırmanız oldukça doğal. Biz de Çinden kargo kaç günde gelir, hangi firmalar var, ücretler ve gümrük bilgileri gibi soru işaretlerini gidermek amacıyla aklınıza takılan her şeye yer vermeye çalıştık.

İçindekiler

Çinden Türkiyeye Kargo Nasıl Gelir?

Çin’den kargo getiren çok fazla lojistik firması yok. İrili ufaklı yabancı birçok seçenek olsa da güvenilir firmaları tercih etmek maliyeti artırması pahasına önemli. O nedenle en güvenilir firmalar arasında DHL, FedEx, PTT, TNT, ups gibi markalar yer alıyor. Diğer yurt dışı ve içi gönderi sistemiyle benzer şekilde gönderimin süresini ve ücretini değiştiren hızlı, standart ve express kargo opsiyonları sunulur.

Firmalar gönderim hızlarını hava, deniz ve karayolu ile ulaşımlarıyla değiştirebilir. Hava yoluyla Çin’den gelen kargo uçakları en kısa sürede siparişleri ulaştırırken haliyle en pahalı seçenektir. Hız olarak ikinci sırada ise karayolu ile gelen tırlar olmasının yanı sıra orta düzeyde maliyet sunar. Çin’den kargo getirmek için en ucuz ve aynı zamanda yavaş yöntem ise denizden gemiyle taşımadır. Havayolunu değerli, küçük gönderiler için tercih edebileceğiniz gibi derecesine göre kara ve ağır, yüklü ürünlerde gemiyi seçebilirsiniz.

Çinden Türkiyeye Kargo Kaç Günde Gelir?

“Çinden kargo kaç günde gelir?” tarzındaki sorulara yanıt vermek hem oldukça zorken hem de kesin rakamlar sağlıklı ve güvenilir bilgi olmayabilir. Öte yandan Çin’den gönderim sürelerini her zaman olduğu gibi, teknik sorunlar, limandaki yoğunluklar, hava şartları, yoğunluk ve gümrük işlemleri büyük ölçüde etkiler.

Özel günler, bayramlar, kampanyalar günleri aksatabilirken personellerin iş yükü oldukça artar. Kötü hava koşulları da aktarımı zorlaştırabilir. Gümrük kontrolleri ile buradaki yoğunluk ise her şey sorunsuz ilerlese bile zaman kaybı yaratır. Ancak Çin’den gelen standart kargolar genellikle 15-60 gün arasında alıcıya ulaşabilir. Hızlı kargo ile gönderilenler ise 7-15 gün civarında Türkiye’ye gelebilir.

Çinden Türkiyeye Gemi Kaç Günde Gelir?

Gemi ile kargo teslim süresi Çin Türkiye arasındaki rotalarla bağlantılıdır. Maldivler üzerinden gelirse tahmini 45-60, Suez Kanalı’ndan 20-30, doğrudan olursa yaklaşık 30-45 günü bulabilir.

Çinden Kargo Uçağı Kaç Günde Gelir?

Kargo uçağı ile Çin’den gelen kargolar genellikle 2-5 iş günü Türkiye’de teslimat adreslerine gidebilir. Ancak Türkiye’deki konumun merkezde mi yoksa kırsal da mı olduğu, kargo firmasının şube durumu gibi etkenler bu süreyi artırabilir.

Çin’den Kargo Takip Nasıl Yapılır?

Çin’den gelen kargonuzu takip etmek için dört farklı yol izleyebilirsiniz. Nakliyeciden, satıcıdan veya gönderici her kimse ondan alacağınız kargo takip kodunu, taşıyıcı firmanın web adresine yazarak sorgulatmak olacaktır.

Aynı zamanda üçüncü taraf Aftership, 17 track gibi web siteleri de kargo takip amaçlı kurulmuş sitelerdir, tercih edebilirsiniz. Gümrüklendirme aşamasındaki gönderileriniz için ise Gümrük Müsteşarlığı web adresini kullanabilirsiniz. Hiçbirinden net bir yanıt alamadıysanız kargo firmasıyla iletişime geçmek en akıllıca seçenektir.

Çinden Gelen Ürünler Hangi Gümrükten Geçiyor?

Çin’den gelen kargolar kara, hava ve deniz yolu ile geldiği için yalnızca kara sınır kapılarından geçmez. Dolayısıyla giriş yolu da buna göre değişir. Uçak ile gelen kargolar İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ya da İstanbul Havalimanı Gümrük Müdürlüğünden geçebilir. Karadan geliyorsa Hamzabeyli, Kapıkule ve Dereköy gümrük müdürlüklerinden kontrole girer. Gemiyle giriş yapacaksa İzmir, Ambarlı ve Mersin Limanı gümrük müdürlüklerinde durur.

Çinden Türkiyeye Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Çin’den gelen kargo gümrük vergisi, ürünlerin gümrük tarife koduna, dolayısıyla da ürünün türü ve gümrük beyannamesinde belirtilen değere göre değişkenlik gösterebilir. Net bir tutar söylemek ne yazık ki mümkün değildir. Ürünün cinsine göre genellikle %0-200 arasında değişen yüzdelik değerler ile hesaplanabilir.

Gümrük beyannamesinde beyan edilen ürünlerin fiyatlarını, gümrük tarife koduna karşılık gelen yüzdelik değerine göre oranlayarak tahmini bir tutar hesaplamak mümkündür. Öte yandan bazı ürünler gümrük vergisinden muaf iken hediyelik ve kişisel eşyalar belli bir değere kadar muaf olabilir.

Çinden Türkiyeye Kargo Getirirken Nelere Dikkat Etmeli?

Çin’den ister e-ticaret alışverişi yapın ister ithalatçı olarak ürünler getirin, dünyanın öbür ucundan yola çıkacak siparişlerinizde çok dikkatli olmalısınız. Özellikle konteyner siparişi veriyorsanız maksimum dikkat gerekebilir. Gözden kaçan basit noktalar bile sonrasında zaman alan uğraşlara sebebiyet verebilir. İşte bunları önlemek adına kendinizi sağlama almaya yardımcı olacak öneriler:

  • Sipariş vermeden önce satıcının iade politikasını mutlaka okuyun.
  • Gümrük ücretleri hakkında araştırma yapın.
  • Siparişten önce satıcının güvenilir olduğundan emin olun.
  • Farklı nakliye şirketlerinden fiyat teklifleri alarak ücretleri karşılaştırın.
  • Paketlerinizi olabildiğince kompakt ve hafif hale getirmeye çalışın.
  • Çok acil olmayan gönderilerde deniz yolunu tercih etmek maliyeti azaltabilir.
  • Gümrük beyannamesini doğru hazırlamaya özen gösterin.
  • Kargolara sigorta yapılmasını da talep edebilirsiniz.

Çinden Türkiyeye Kargo Ücreti Ne Kadar?

Çin’den gelen kargo ücretleri kargo firması, gönderim şekli (standart, express vs.), paketin boyutları, hacmi gibi birçok değişkene bağlıdır. Kargo ücreti hesaplamak için öncelikle paketinizin desi değerlerini hesaplamalısınız; detaylı bilgi için “Desi hesaplama nasıl yapılır?” başlıklı yazıyı görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca kargo ücretlerini hesaplamayla ilgili bilgileri “Kargo ücreti ne kadar?” başlıklı içerikte bulabilirsiniz. Buna ek olarak pek çok çevrimiçi ücret hesaplayıcısını da tercih edebilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları

PTT Kargo Çalışma Saatleri ne zaman
Genel

PTT Kargo Çalışma Saatleri

2004’ten beri lojistik faaliyetlerini PTT bünyesinde gerçekleştiren PTT Kargo çalışma saatleri hem tüketiciler hem de kurumsal müşteriler tarafından sıkça merak

PTT Kargo Ücreti Ne Kadar? Cep Yakmayan PTT Kargo Fiyatları
Genel

PTT Kargo Ücretleri Ne Kadar?

Türkiye’nin yerli posta ve telgraf hizmetleri PTT’nin kuruluşu 1840’lara dayanırken, 2004’ten bu yana PTT Kargo olarak lojistik hizmetine de başlamasıyla

Kargo Kaçta Kapanır
Genel

Kargo Kaçta Kapanır?

Kargo kaçta kapanır? Alışverişin neredeyse tamamen çevrimiçi ortama taşındığı günümüzde sıklıkla gündeme gelen bir soru. Tüketicilerin haricinde kurumsal kullanıcılar da